Premier League: Νίκη για την Άρσεναλ στο «Γκούντισον Παρκ» έξι χρόνια μετά

Δύσκολη νίκη της Άρσεναλ επί της Έβερτον.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε της Έβερτον με 0-1 στο «Goodison Park» και έφτασε τις Τότεναμ και Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση. Μάλιστα, αυτή η νίκη ήταν η πρώτη τα τελευταία έξι χρόνια για τους Λονδρέζους στην έδρα των «ζαχαρωτών».

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Άρσεναλ και στο 21’ πέτυχε γκολ με τον Μαρτινέλι αλλά ακυρώθηκε καθώς ο Ενκέτια βρισκόταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο 69ο λεπτό οι παίκτες του Αρτέτα κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, με τον Έντεγκααρντ να τροφοδοτεί τον Σακά και εκείνον να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά στον αμαρκάριστο Τροσάρ που έπιασε το σουτ στην κίνηση και εκτέλεσε τον Πίκφορντ για το 0-1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα είχε τεράστια διπλή ευκαιρία να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα. Σε πρώτο χρόνο ο Πίκφορντ νίκησε τον Όντεγκααρντ στο τετ-α-τετ, ενώ στη συνέχεια ο Μικολένκο με τάκλιν έβαλε στοπ στο σουτ του Βιεϊρα.

Η Έβερτον προσπάθησε να πιέσει για να αλλάξει το εις βάρος της αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε και οι φιλοξενούμενοι πήραν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Νωρίτερα, η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 με τη Μπόρνμουθ στο «Vitality Stadium» και πλέον βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μόλις μία νίκη στις πρώτες πέντε αγωνιστικές και δύο διαδοχικά παιχνίδια χωρίς γκολ.

Γουλβς-Λίβερπουλ 1-3 (7΄ Χι-Τσαν – 55΄ Χάκπο, 85΄ Ρόμπερτσον, 90+1 Έλιοτ)

Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 3-1 (88΄ Ντουράν, 90΄+8 πεν. Ντούγκλας Λουίζ, 90΄+11 Μπέιλι – 48΄ Εντουάρ)

Φούλαμ-Λούτον 1-0 (65΄ Κάρλος Βινίσιους)

Μάντσεστερ Γιουν.-Μπράιτον 1-3 (74΄ Μεζμπρί – 26΄ Γουέλμπεκ, 53΄ Γκρος, 72΄ Ζοάο Πέδρο)

Τότεναμ-Σέφιλντ Γιουν. 2-1 (90΄+8 Ριτσάρλισον, 90΄+11 Κουλουσέφσκι – 74΄ Χάμερ)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (36΄ Γουόρντ-Πράους – 47΄ Ντοκού, 76΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 87΄ Χάαλαντ)

Νιούκαστλ-Μπρέντφορντ 1-0 (64΄πεν. Γουίλσον)

Μπόρνμουθ-Τσέλσι 0-0

Έβερτον-Άρσεναλ 0-1 (69΄ Τροσάρ)