Serie A: Μεγάλη νίκη της Φιορεντίνα με ήρωα Κουαμέ

Επιστροφή στις νίκες για τη Φιορεντίνα.

Για την 4η αγωνιστική της Serie A, Φιορεντίνα επικράτησε με 3-2 της Αταλάντα στο “Artemio Franchi” σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα του Γκασπερίνι προηγήθηκε στο σκορ στο 20ο λεπτό με γκολ του Κουπμάινερς από το ύψος της μεγάλης περιοχής (1-0). Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Γκονζαλεθ έκανε κεφαλιά-πάσα στον Μποναβεντούρα, με τον δεύτερο να ισοφαρίζει (1-1). Οι παίκτες του Ιταλιάνο ξαναπήραν το προβάδισμα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μαρτίνεθ έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη, η Αταλάντα κατόρθωσε να ξαναφέρει το ματς σε ισορροπία, με τον Ντε Ρουν να δίνει στον Λούκμαν, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 2-2.

Οι “Βιόλα” μπόρεσαν να πάρουν τελικά τη νίκη στο 76′, καθώς ο Κουαμέ πέτυχε το τέρμα που έκρινε τον αγώνα (3-2).

Γιουβέντους-Λάτσιο 3-1 (10΄, 67΄ Βλάχοβιτς, 26΄ Κιέζα – 64΄ Λουίς Αλμπέρτο)

Ίντερ-Μίλαν 5-1 (5΄, 69΄ Μχιταριάν, 38΄ Τιράμ, 79΄πεν. Τσαλχάνογλου, 90+3΄ Φρατέζι – 57΄ Λεάο)

Τζένοα-Νάπολι 2-2 (40΄ Μπάνι, 56΄ Ρετέγκι – 76΄ Ρασπαντόρι, 84΄ Πολιτάνο)

Κάλιαρι-Ουντινέζε 0-0

Μόντσα-Λέτσε 1-1 (24΄ Κολπάνι – 3΄ πεν. Κρστόβιτς)

Φροζινόνε-Σασουόλο 4-2 (45+4΄ πεν. Σεντίρα, 70΄, 76΄ Ματσιτέλι, 90+6΄ Λιρόλα – 7΄, 24΄ Πιναμόντι)

Φιορεντίνα-Αταλάντα 3-2 (35΄ Μποναβεντούρα, 45΄ Μαρτίνες, 76΄ Κουαμέ – 20΄ Κουπμάινερς, 53΄ Λούκμαν)

Ρόμα-Έμπολι 21:45