Premier League: Νίκη και πρωτιά για την Τσέλσι

Με τον Τσίλγουελ να βρίσκει δίχτυα και τον Μεντί να κατεβάζει τα ρολά, η Τσέλσι νίκησε εκτός έδρας τη Μπρέντφορντ .

Η Τσέλσι επικράτησε 0-1 εκτός έδρας της Μπρέντφορντ, ο Ρομέλου Λουκάκου δεν σκόραρε (για πέμπτο σερί ματς), ωστόσο το φινάλε βρήκε την ομάδα του Λονδίνου να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη που την επανάφερε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτή την πέτυχε απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της φετινής Premier League, την νεοφώτιστη Μπρέντφορντ, με τους μπλε να επικρατούν με 1-0 στο μίνι ντέρμπι του δυτικού Λονδίνου, έχοντας για πρωταγωνιστές τον Μπεν Τσίλγουελ που σκόραρε στο 45′ και τον Εντουάρ Μεντί που πραγματοποίησε πλήθος σωτήριων επεμβάσεων στο δεύτερο ημίχρονο.

Σημειώνεται πως με αυτή την επιτυχία η Τσέλσι κατέγραψε και ένα εντυπωσιακό ρεκόρ αφού έγινε η πρώτη ομάδα της αγγλικής πρωτεύουσας που μετράει επτά διαδοχικές εκτός έδρας επιτυχίες σε λονδρέζικα ντέρμπι.

Χωρίς τις πολλές μεγάλες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με την Μπρέντφορντ να αγγίζει το γκολ με τον Εμπεουμό που έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μεντί στο 20′ και την Τσέλσι να απειλεί στο 37′ με το σουτ του Βέρνερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να έρθει το 1-0 των μπλε δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Τσέλσι όχι μόνο δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σε αυτό το γκολ για να εδραιώσει κυριαρχία αλλά είδε την Μπρέντφορντ όσο περνούσε η ώρα να την κλείνει στα καρέ της και πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές, ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο.

Απόδειξη οι 10 τελικές προσπάθειες των παικτών του Τόμας Φρανκ έναντι μόλις 1 εκείνων της Τσέλσι, με τους γηπεδούχους να βάζουν φωτιά στις εξέδρες με το σφυροκόπημα των μπλε αλλά να έχουν δεύτερο δοκάρι με τον Εμπεουμό στο 75′ και να βρίσκουν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Μεντί που έκανε μερικές εκπληκτικές επεμβάσεις, με αποκορύφωμα εκείνη στο 90+2′ όταν και απογειώθηκε για να διώξει σε κόρνερ το ψαλιδάκι του Νόργκαρντ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπρέντφορντ: Ράγια, Γιόργκενσεν, Γιάνσον, Πίνοκ, Κάνιος (72′ Γκόντος), Γένσεν, Νόργκαρντ, Ονιέκα (67′ Φορς), Ρίκο, Τόνι, Εμπέουμο

Τσέλσι: Μεντί, Τσαλόμπα, Κρίστενσεν, Σαρ, Αθπιλικουέτα (89′ Τζέιμς), Καντέ, Λόφτους-Τσικ, Κόβατσιτς (65′ Μάουντ), Τσίλγουελ, Βέρνερ, Λουκάκου (77′ Χάβερτς)