Premier League: Νίκη με ανατροπή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Νίκες που τις κρατάει ψηλά στη βαθμολογία της Premier League πέτυχαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπράιτον.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Γουέστ Χαμ, με τον Λίνγκαρντ να πετυχαίνει χρυσό γκολ στο 89′ και τον Ντε Χέα να αποκρούει πέναλτι του Νομπλ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα “σφυριά” είχαν προηγηθεί στο ματς με τον Μπενραχμά στο 30′ και έχασαν πέναλτι με τον Νόμπλε στις καθυστερήσεις, για χάσουν τελικά και ολόκληρο το παιχνίδι από ένα ακόμη γκολ του Πορτογάλου σούπερ σταρ στο 35′ κι ένα του “αναγεννημένου” Λίνγκαρντ στο 89′.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ “έπιασε” έτσι τη Λίβερπουλ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Premier League, με τις δύο ομάδες να έχουν από 13 βαθμούς και χωρίς ήττα ακόμη στο πρωτάθλημα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δε, έφθασε τα τρία γκολ σε δύο παιχνίδια στην Αγγλία Αφού πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Μπράιτον- Λέστερ 2-1

Η εξαιρετική Μπράιτον υπέταξε με 2-1 την Λέστερ και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στην Premier League, καθώς μετά από 5 αγωνιστικές βρίσκεται μόνο δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα (12β.), πίσω μόνο από την Λίβερπουλ (13β.).

Ο Μόπε άνοιξε το σκορ για τους «Γλάρους» στο 35′ από τα 11 βήματα, για να έρθει ο αναγεννημένος Γουέλμπεκ να δώσει ισχυρότατο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (50′).

Η Λέστερ κατόρθωσε μόνο να μειώσει το σκορ σε 2-1 με τον συνήθη ύποπτο, Τζέιμι Βάρντι, αποχωρώντας με άδεια χέρια από το «Φάλμερ», κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να «βυθιστεί» κι άλλο στην κατάταξη (12η με μόλις 6 βαθμούς).