Βαριά ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης από τον Βόλο

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε από τον Βόλο και έδειξε τα αμυντικά του κενά.

Για την δεύτερη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 1-3 από τον Βόλο στη Ριζούπολη και προβλημάτισε για δεύτερη συνεχή αγωνιστική με την εικόνα του.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 με τα γκολ των Φερνάντες (4′), Φαν Βέερτ (49′) και Μπαρτόλο (63′) και το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας ήταν να μειώσει με τον Ιωαννίδη στο 65ο λεπτό.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” του Γιάννη Πετράκη ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Βέρχουλστ κάτω από τα δοκάρια, τους Λισγάρα και Άλβες στα στόπερ, τους Ντεντάκη και Τουτουαρίμα στα άκρα της άμυνας, τους Σλίβκα, Κάστρο και Παπαγεωργίου στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Παμλίδης και Σαχλί στα πλάγια του Ντάουντα.

Για τον φιλοξενούμενο Βόλο, ο Ρομέρο υπερασπίστηκε την εστία, οι Πουρίτο, Γκρίλο, Ρομέρο και Φεράρι βρέθηκαν στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, οι Τσοκάνης, Ροσέρο και Φερνάντες στο κέντρο και οι Ρεγκατίν, Μπαρτόλο και Βαν Βερτ στην επίθεση.

Ο Βόλος ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φερνάντες στο 4ο λεπτό. Ο Πορτογάλος μέσος εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Βέρχουλστ για το 0-1.

Στο 12ο λεπτό ο Απόλλων προσπάθησε να απαντήσει αλλά το σουτ του Ντάουντα εξουδετέρωσε ο Κλέιμαν.

Το παιχνίδι ήταν κακό και χαρακτηριστικό ήταν πως η αμέσως επόμενη ευκαιρία ήταν η κεφαλιά του Ντάουντα στο 40ο λεπτό.

Ο Βόλος πήρε διαφορά δύο τερμάτων με την κεφαλιά του Βαν Βερτ στο 49ο. Ο Ολλανδός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Πουρίτα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Η ομάδα της Μαγνησίας έκανε τρία τα τέρματα της στο 63′. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά συνέκλεινε και με ένα όμορφο δεξί σουτ δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα για το 0-3.

Ο Απόλλων το μόνο που κατάφερε είναι να φτάσει στην μείωση του σκορ με τον Ιωαννίδη δύο λεπτά αργότερα.  Ο Τσιλούλης γύρισε στην περιοχή εκεί που ήταν ο Ιωαννίδης που με όμορφη σκαστή κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-3.

Σκόρερ: Ιωαννίδης 65′ – Φερνάντες 4′, Βαν Βερτ 49′, Μπαρτόλο 63′

Καρτες: Μπαξεβανίδης 52′ – Φερνάντες 36′, Τσοκάνης 44′, Κλέιμαν 80′

Απόλλων Σμύρνης (Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Άλβες, Λισγάρας, Τουτουαρίμα (Μπαξεβανίδης 46′), Κάστρο, Παπαγεωργίου (Ματέι 60′), Σλίβκα, Παμλίδης (Φαν Λα Πάρα 53′), Ντάουντα (Ιωαννίδης 53′), Σαχλί (Τσιλούλης 53′)

ΝΠΣ Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Πουρίτα, Τσοκάνης, Φερνάντες (Νίνης 64′), Ροσέρο (Βοτκόφσκι 86′), Ρεγκατίν (Σοάρες 74′), Μπαρτόλο, Βαν Βερτ