Premier League: Νίκη με ανατροπή για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο Χ έμειναν Άρσεναλ και Φούλαμ

Ανατροπή για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ψυχρολουσία για Άρσεναλ.

Για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με ανατροπή της Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ η Άρσεναλ έμεινε στην ισοπαλία με την Φούλαμ των δέκα παικτών.

Στο «Ολντ Τράφορντ» σε ένα εκπληκτικό ματς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επανήλθε στις νίκες (3-2) μετά την ήττα από την Τότεναμ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τη Γιουνάιτεντ σκοράροντας δύο γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Ο Αβονίγι στο 2’ βγήκε στην κόντρα επίθεση νικώντας εύκολα τον Ονάνα (0-1). 120 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γουίλι Μπόλι έκανε τη σέντρα και ο Γκιμπς Γουάιτ έκανε την κεφαλιά για το 0-2. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας από κοντινή απόσταση με τον Έρικσεν (1-2). Στο 52’ μια φοβερή κομπίνα των γηπεδούχων στο φάουλ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία. Ο Ράσφορντ έκανε με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος έστρωσε με το κεφάλι στον Κασεμίρο που ισοφάρισε το σκορ σε 2-2. Ο Μάρκο Σίλβα στο 67′ τον Γουόραλ να αποβάλετται με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μπρούνο. Οι ποδοσφαιριστές του Έρικ Τεν Χαγκ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Ράσφορντ να κερδίζει πέναλτι από τον Ντανίλο και τον διαιτητή της αναμέτρησης Στιούαρτ Άτγουελ να δείχνει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φερνάντες διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Ισοπαλία για Άρσεναλ και Φούλαμ με 2-2 στο «Emirates Stadium». Οι «κανονιέρηδες» «λαβώθηκαν» νωρίς μόλις στο 1ο λεπτό από τη Φούλαμ, όταν ο Αντρέ Περέιρα με ωραίο σκαφτό σουτ εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα γράφοντας το 0-1. Η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι από τον Τετέ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάκα που ισοφάρισε σε 1-1 (70′). Τρία λεπτά αργότερα ο Τίρνι έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του αλλά η Φούλαμ (που έμεινε με 10 παίκτες στο 83′ λόγω δεύτερης κίτρηνης κάρτας στον Μπάσει) έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Παλίνια στο 87′, .

Στο «Γούντισον Παρκ» η Γουλβς κατάφερε να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στη σεζόν, νικώντας την Έβερτον (0-1) με γκολ του Κάλαϊζιτς στο 87ο λεπτό. Να σημειωθεί πως τα «ζαχαρωτά» σκόραραν στο 78ο λεπτό αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Παραμένει αήττητη η Μπρέντφορντ παρά το 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας. Οι «μέλισσες» προηγήθηκαν με πανέμορφο τερμα του Σκέντε στο 18’, ενώ η ομάδα του Ρόι Χότζον έκανε το 1-1 στο 76’ με τον Άντερσεν.

Νωρίτερα, η Τότεναμ πέρασε από την έδρα της Μπόρνμουθ, παίρνοντας έτσι το πρώτο διπλό της σεζόν, καθώς επικράτησε με 0-2. Τα γκολ για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου πέτυχαν οι Τζέιμς Μάντισον στο 17’ και Ντέγιαν Κουλουσέβσκι στο 63’. Οι παίκτες του Ιραόλα προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς και μένοντας στον έναν βαθμό.