Premier League: Νίκη πρωτιάς για την Άρσεναλ

Στην κορυφή η Άρσεναλ επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα.

Για την 34η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από το «Μολινό» νικώντας με 2-0 την Γουλβς.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν αρκετά δυναμικά ωστόσο τα γκολ ήρθαν στο φινάλε των ημιχρόνων. Το 0-1 το πέτυχε ο Λεάντρο Τροσάρ στο 45’ από την πάσα του Γκάμπριελ Ζεσούς. Το τελικό 0-2 το σημείωσε ο Μάρτιν Όντεγκααρντ στο 5’ των καθυστερήσεων .

Η νίκη αυτή επέτρεψε στην ομάδα του Αρτέτα να επιστρέψει στην κορυφή της Premier League μετά από 33 αγώνες, έχοντας, όμως, ματς περισσότερο, τόσο από την Λίβερπουλ (παίζει την Κυριακή στο Λονδίνο με την Φούλαμ), όσο και από την Μάντσεστερ Σίτι (στις 14/05 θ΄ αντιμετωπίσει εκτός την Τότεναμ).

Νωρίτερα η Μπρέντφορντ καθάρισε τη Λούτον  εκτός έδρας με 1-5 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Γκολ για την Λούτον πέτυχε Μπέρι στο 90’+2’. Τα γκολ για τις «Μέλισσες»  πέτυχαν οι  Γουίσα (24′, 45′), Πίνοκ (61’), Λιούις-Πότερ (64’) και  Σέιντ(86’).

Η Μπέρνλι διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία κερδίζοντας εύκολα την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 4-1. Η Σέφιλντ θα επιστρέψει την επόμενη αγωνιστική χρονιά στην Championship.  Σκορερς της Μπέρνλι ήταν οι (Λάρσεν (38’), Ασινιόν (40′), Φόστερ(58′), Γκούντμουντσον (71’). Μοναδικός σκόρερ για τις «Λεπίδες» ήταν ο Χάμερ στο 52’.