Premier League: Νίκη τετράδας για την Άρσεναλ

Τρίποντο για Άρσεναλ και Γούλβς, στην ισοπαλία έμεινε η Κρίσταλ Πάλας με την Σαουθάμπτον.

Για την 17η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου επί της Γουέστ Χαμ με 2-0. Την πρώτη νίκη πέτυχε η Γούλβς από τις 20/11 και το 1-0 επί της Γουέστ Χαμ, καθώς από τότε ακολούθησαν 4 ματς με 2 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Η Σαουθάμπτον στο «Σέλχαρστ Παρκ» κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα Κρίσταλ Πάλας.

Η Άρσεναλ διψάει για την επιστροφή της στην Ευρώπη και αναδείχθηκε νικήτρια στο λονδρέζικο ντέρμπι με την Γουέστ Χαμ και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση. Ο αγώνας κρίθηκε στην επανάληψη, καθώς η ομάδα του Αρτέτα πέτυχε και τα δύο τέρματα, το πρώτο με τον Μαρτινέλι στο 48΄ και το δεύτερο με τον Σμιθ-Ρόου τρία λεπτά πριν από το 90΄.

Η Σαουθάμπτον πήρε σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για ν΄ απομακρυνθεί από την κόκκινη ζώνη. Οι «αετοί» προηγήθηκαν με τον Ζάχα, οι «άγιοι» ισοφάρισαν με τον Πρόουζ λίγα λεπτά αργότερα ο Μπρόγια στο 36’ διεύρυνε το δείκτη του σκορ. Όμως ο Αγιού στο 65’ έκανε το τελικό 2-2.  Η Γουλβς «απέδρασε» με «διπλό» από την έδρα της Μπράιτον μοναδικός σκόρερ ο Σάις στο 45’+3’.