Premier League: Νίκη τίτλου για τη Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε την Τσέλσι στο ντέρμπι της αγωνιστικής και χρειάζεται ένα θαύμα για να χάσει το πρωτάθλημα.

Για την 22η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη δεύτερη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στη Σίτι, με του “Πολίτες” να έχουν την κατοχή και αρκετές προσπάθειες που δεν ήταν ικανές να κερδίσουν τον Κέπα, με πρώτη αυτή του 14ου λεπτού στο σουτ του Στόουνς και την απόκρουση του Βάσκου κίπερ. Ο Κέπα είχε εξαιρετική αντίδραση και στο 40ο λεπτό που είπε όχι στο τετ α τετ του Γκρίλις. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντε Μπρούινε από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Η Τσέλσι στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε βελτιωμένη και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Σίτυ με τον Λουκάκου να βρίσκεται απέναντι στον Έντερσον με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής.

Η απάντηση της Σίτυ ήρθε στο 63ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούινε που ανάγκασε τον Κέπα να δείξει τα αντανακλαστικά του.

Στο 70ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κέβιν Ντε Μπρούινε. Ο Βέλγος βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή και με υπέροχο τελείωμα έβαλε μπροστά την Σίτυ για το τελικό 1-0.

Σκόρερ: 70′ Ντε Μπρούινε

Κίτρινες: 7′ Αλόνσο, 32′ Κόβασιτς

Τσέλσι (Τούχελ): Κέπα, Σαρ, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο (82′ Μάουντ), Ζιγιέχ, Πούλισικ (69′ Βέρνερ), Λουκάκου

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ντε Μπρούινε (85′ Γκουντογκάν), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Γκρίλις, Φόντεν (88′ Ζέσους)