Bundesliga: Άνετα η Λειψία και η Μπάγερν Μονάχου

Λειψία και Μπάγερν Μονάχου επικράτησαν άνετα εκτός έδρας της Στουτγκάρδης και της Κολωνίας, αντίστοιχα

Για την 19η αγωνιστική της Bundesliga, τις εκτός έδρας νίκες πήραν η Μπάγερν Μονάχου και η Λειψία. Επίσης, επικράτησαν η Μάιντς και η Ούνιον Βερολίνου.

Μπάγερν Μονάχου πέρασε άνετα με 0-4 από την έδρα της Κολωνίας για την 19η αγωνιστική, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ στο ματς και έφτασε τον μυθικό αριθμό των 300 γκολ στην ιστορία του γερμανικού πρωταθλήματος. Παράλληλα, η Μπάγερν έγραψε ακόμη ένα ρεκόρ στην ιστορία της, καθώς έφτασε τα 66 διαδοχικά ματς που βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο Βερολίνο, η Ουνιόν πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Χόφενχαϊμ και την έφτασε στη βαθμολογία, έχοντας και οι δύο ομάδες 31 βαθμούς.

Η Λειψία πέρασε νικηφόρα (0-2) από τη Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να είναι βασικός για τους γηπεδούχος (αντικαταστάθηκε στο 82΄), αλλά να γίνεται μοιραίος, καθώς υπέπεσε σε χέρι-πέναλτι, με το οποίο ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ.

Η Μπόχουμ, με τον Κώστα Σταφυλίδη βασικό (ο Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο), έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με τον Πόλτερ και τελικά ηττήθηκε 1-0 από τη Μάιντς.

Η Βόλφσμπουργκ μετά από έξι σερί ήττες πήρε τουλάχιστον έναν βαθμό απέναντι στη Χέρτα (0-0), αλλά παραμένει χωρίς νίκη για περισσότερο από δύο μήνες και βρίσκεται λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1 (14΄, 29΄ Μενιέ, 45+1΄, 75΄ Χάαλαντ, 86΄ Νταχούντ – 61΄ Ντεμίροβιτς)

Βόλφσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-0

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ 2-1 (22΄ Φογκλσάμερ, 73΄ Πρέμελ – 16΄αυτ. Μπαουμγκάρτλ)

Στουτγκάρδη-Λειψία 0-2 (11΄πεν. Αντρέ Σίλβα, 70΄ Νκουνκού)

Μάιντς-Μπόχουμ 1-0 (48΄ Σαντ Γιούστε)

Κολωνία-Μπάγερν Μονάχου 0-4 bundes(9΄, 62΄, 74΄ Λεβαντόφσκι, 25΄ Τολισό)

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 19:30