Premier League: Νίκησε με Ράσφορντ η Γιουνάιτεντ τη Γουλβς

Πέρασε από το «Μολινό» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 0-1 τη Γουλβς για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Ο Ερικ Τεν Χαγκ άφησε για πειθαρχικούς λόγους εκτός βασικής ενδεκάδας τον Μάρκους Ράσφορντ στην αναμέτρηση, και για ένα ημίχρονο οι «μπέμπηδες» ήταν εντελώς ακίνδυνοι στο «Μολινό».

Ο Ολλανδός τεχνικός, ο οποίος σε μία σπάνια κίνηση εξήγησε σε δηλώσεις του λίγο πριν την έναρξη του ματς την απόφασή του, επιστράτευσε άρον-άρον τον εξαιρετικά φορμαρισμένο επιθετικό στο δεύτερο μέρος και ο Ράσφορντ έδωσε την… απάντησή του: πέτυχε δύο γκολ, εκ των οποίων μέτρησε το ένα, χάρισε στη Γιουνάιτεντ τη νίκη με 1-0 και την ανέβασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο διεθνής επιθετικός σκόραρε στο 76΄, μετά από ωραία ενέργεια και συνεργασία με τον Μπρούνο Φερνάντες, ενώ βρήκε δίχτυα και στο 84΄, όμως σε αυτή την περίπτωση το VAR έδειξε ότι είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του και το γκολ ακυρώθηκε.

Η απόκρουση του Ντε Χέα στην κοντινή κεφαλιά του Ραούλ Χιμένες στις καθυστερήσεις κράτησε το πολύτιμο «τρίποντο» για τους «κόκκινους διαβόλους», που ολοκλήρωσαν με νίκη μία πολύ δύσκολη χρονιά και ελπίζουν σε ένα καλύτερο 2023.