La Liga: Γκέλα για τη Μπαρτσελόνα με την Εσπανιόλ

Ισόπαλο το τοπικό ντέρμπι μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Εσπανιόλ

Η Μπαρτσελόνα ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Εσπανιόλ στο Καμπ Νου, για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Οι “μπλαουγκράνα” πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας με τη Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας 38β, αλλά υπερτερούν λόγω τερμάτων.

Ο Μάρκος Αλόνσο έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς στο 7ο λεπτό, όμως στο 73′ ο Χοσέλου ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι Καταλανοί είχαν την υπεροχή του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το ματς, τις οποίες όμως σπατάλησαν και έτσι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, στην μοναδική τους ευκαιρία, αξιοποίησαν το πέναλτι που τους δόθηκε και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε ως αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή Λαόθ, ο οποίος μοίρασε αρκετές κάρτες και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Ζόρντι Αλμπα (78΄) και τον Βίνι Σόουζα (80΄), ενώ έδειξε απευθείας κόκκινη στον Καμπρέρα για χτύπημα στον Λεβαντόφσκι, την οποία πήρε πίσω μετά από εξέταση στο VAR.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Xιρόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (34΄πεν. Καστεγιάνος, 76΄πεν. Σάιθ – 2΄ Καμέγιο, 62΄ Παλαθόν)

Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ελτσε 2-0 (56΄ Ζοάο Φέλιξ, 74΄ Μοράτα)

Χετάφε-Μαγιόρκα 2-0 (51΄,78΄ Μαγιοράλ)

Θέλτα-Σεβίλλη 1-1 (33΄ Βέιγκα – 54΄ Σάλας)

Κάντιθ-Αλμερία 1-1 (83΄ Πέρεθ – 40΄ Μελέρο)

Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (83΄ πέν., 89΄ Μπενζεμά)

Μπαρτσελόνα-Εσπανιόλ 1-1 (7΄ Μάρκος Αλόνσο – 73΄πεν. Χοσέλου)

Σοσιεδάδ-Οσασούνα 17:15