Premier League: Νικήτρια στο ντέρμπι του Μάντσεστερ η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι με δύο γκολ στο πρώτο μέρος πήρε το ντέρμπι του Μάντσεστερ κόντρα στην ανήμπορη Γιουνάιτεντ.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι άλωσε το Όλντ Τράφορντ νικώντας με 0-2 την Γιουνάιτεντ και ανέβηκε προσωρινά στην δεύτερη θέση.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυναμικά και στο 3′ απείλησε με το σουτ του Σίλβα που έφυγε άουτ. Η Γιουνάιτεντ απάντησε με την κεφαλιά του Μαγκουάιρ μετά την εκτέλεση φάουλ του Σο τρία λεπτά αργότερα.

Στο 7ο λεπτό η Σίτι άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Μπαγί ύστερα από το γύρισμα του Ζοάο Κανσέλο.

Στην συνέχεια, το παιχνίδι κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο και η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 26′ με γυριστό του Κριστιάνο Ρονάλντο μετά την ασίστ του Σο που έδιωξε ο Έντερσον.

Στο 29′ ο Ντε Χέα έκανε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις πρώτο σουτ του Ζέσους από κοντά και στο σουτ του Κανσέλο από μακριά.

Στο 34′ ο Ισπανός κίπερ της Γιουνάιτεντ έδωσε πάλι το παρόν στα σουτ του Ντε Μπρούινε και Κανσέλο.

Ο εξαιρετικός Κανσέλο έκανε ασίστ και για το 0-2. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πορτογάλος μπακ έκανε το γύρισμα στην περιοχή εκεί που πετάχτηκε ο Μπερνάρντο Σίλβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε κακό θέαμα με αμφότερες τις ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν με εξαίρεση το σουτ του Φοντέν στο 82′ που κατέληξε στο δοκάρι.

Σκόρερ: Μπαγί 7′(αυτ), Μπερνάρντο Σίλβα 45′

Κάρτες: Ρονάλντο 90′ -Κανσέλο 48′, Σίλβα 58′

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ(Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Μπαγί(46′ Σάντσο), Σο(73′ Τέλες), Φρεντ(80′ Βαν Ντε Μπεκ), ΜακΤόμινεϊ, Φερνάντες, Γκρίνγουντ(67′ Ράσφορντ), Ρονάλντο

Μάντσεστερ Σίτι(Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Κανσέλο, Ρόδρι, Γκιουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζεσούς, Φόντεν, Ντε Μπρούινε