Premier League: Ο Άρνολντ έσωσε τον βαθμό για τη Λίβερπουλ στο ντέρμπι απέναντι στη Σίτι

Χωρίς νικητή το ντέρμπι Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ

Για την 13η αγωνιστική της Premier League,  Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες με 1-1 στο “Etihad Stadium” και η διαφορά του ενός βαθμού παρέμεινε υπέρ των γηπεδούχων. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια της Σίτι στο γήπεδό της για το 2023 και πλέον η Άρσεναλ έχει τη δυνατότητα να περάσει στην κορυφή εάν επικρατήσει της Μπρέντφορντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με την πρώτη καλή στιγμή του ματς να έρχεται στο 15′ όταν ο Σαλάχ έκανε σέντρα για τον Νούνιες που επιχείρησε κεφαλιά αλλά ο Έντερσον απέκρουσε εντυπωσιακά.

Δύο λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Κλοπ βγήκαν στην κόντρα ο Σόμποσλαϊ πάσαρε στον Νούνιες, ο οποίος άργησε πολύ να σουτάρει με αποτέλεσμα να διώξει ο Γουόκερ.

Στο 27′ ο Άλισον έκανε τραγικό βολέ, η μπάλα έφτασε στον Ακέ, ο οποίος πέρασε ανάμεσα από δύο ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ, έσωσε στον Χάαλαντ και εκείνος με ένα ψύχραιμο πλασέ από τα αριστερά άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Μάλιστα, ο Νορβηγός έγινε ο γρηγορότερος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος που φτάνει το 50 τέρματα, καθώς χρειάστηκε μόλις 18 αγώνες για να το πετύχει.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ μπήκε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και η Σίτι προσπαθώντας να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα. Στο 68′ ο Ρούμπεν Ντίας σκόραρε όμως στην αρχή της φάσης ο Ακάντζι έκανε φάουλ στον Άλισον και το γκολ δεν μέτρησε.

Η Λίβερπουλ έδειχνε πως άντεχε την πίεση των “πολιτών”, δεν απειλούσε ιδιαίτερα και περίμενε την κατάλληλη στιγμή να βρει δίχτυα.  Αυτή η στιγμή ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Αλεξάντερ Άρνολντ έγραψε το 1-1 με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και έσωσε τον βαθμό για τους φιλοξενούμενους.

Κίτρινες: 75′ Νούνιες, 86′ Ματίπ, 89′ Σίλβα, 90+3′ Έντο

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακάντζι, Ντίας, Άκε, Ρόνδρι, Σίλβα, Φόντεν, Ντοκού, Άλβαρες, Χάλαντ.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Τσιμίκας, Μακάλιστερ (Έντο 84′), Σόμποσλαϊ (Χάκπο 73′), Τζόουνς (Χράφενμπερχ 54′), Ζότα (Ντίας 54′), Σαλάχ, Νούνιες (Έλιοτ 84′).