La Liga: Γκέλα για τη Μπαρτσελόνα

Απώλεια βαθμών για τη Μπαρτσελόνα στην έδρα της Βαγιεκάνο

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε σήμερα να νικήσει στο Βαγιέκας τη Βαγιεκάνο, μένοντας στο 1-1 και χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λόπες στο 39ο λεπτό και στο β’ μέρος κλείστηκαν πίσω, ώστε να κρατήσουν το προβάδισμά τους.

Οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν έβρισκαν διαδρόμους για την εστία του Ντιμιτριέφσκι και χρειάστηκε μια άτυχη στιγμή του Λεζέν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 82ο λεπτό.

Πλέον οι Καταλανοί έχουν 31 βαθμούς, βρίσκονται στο -1 από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης και στο -3 από την πρωτοπόρο Χιρόνα που έχουν ματς λιγότερο.

Αλαβές-Γρανάδα 3-1 (11΄ αυτ. Τόρεντ, 38΄ Ρέμπαχ, 55΄ Ομοροντιόν – 86΄ πεν. Ουζούνι)

Βαγιεκάνο-Μπαρτσελόνα 1-1 (39′ Λόπες-82′ αυτ. Λεζέν)