Premier League: Ο Γκόρντον «καθάρισε» για τη Νιουκάστλ, στην 5η θέση οι «καρακάξες»

Σπουδαίο τρίποντο για την Νιουκάστλ απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Για την 14 αγωνιστική της Premier League η Νιουκάστλ επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 στο «St. James Park» και ανέβηκε στην 5η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερα καλές στιγμές, οι «καρακάξες» είχαν περισσότερες ευκαιρίες και ήταν κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δικαιώθηκαν, αφού στο 55ο λεπτό. Ο Λουκ Σο έκανε λάθος μεταβίβαση, η Νιουκάστλ έκλεψε και ένα γύρισμα του Γκόρντον ήταν αρκετό για να ανοίξει το σκορ.

Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε, η Γιουνάιτεντ δεν απειλούσε καθόλου, ενώ η Νιουκάστλ προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Νωρίτερα, η Άρσεναλ υπεταξε τη Γουλβς με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κανονιέρηδες» πήραν προβάδισμα δύο γκολ πριν καν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα, με τους Μπουκαγιό Σάκα και Μάρτιν Έντεγκαρντ να σκοράρουν σε δύο πολύ καλές στιγμές. Οι «λύκοι» παρά το αρχικό σοκ κατάφεραν να μειώσουν στο 86’ με τον Κούνια όμως το τέρμα του δεν ήταν αρκετό και η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε το τρίποντο.

Εύκολη νίκη πήρε η Μπρέντφορντ απέναντι στη νεοφώτιστη Λούτον με 3-1. Ο Νιλ Μοπέ άνοιξε το σκορ που βγήκε στην κόντρα και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας για να γράψει το 1-0. Οι παίκτες του Τόμας Φρανκ διπλασίασαν το γκολ τους στο 58′  με αυτογκόλ Κάρλτον Μόρις, ενώ ο Μπράουν μείωσε ίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Στο 81′ ο Μπαπτίστ πήρε το ριμπάουντ από προσπάθεια Λιούις-Πότερ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπέρνλι στην έδρα της, «ξεσπώντας» στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 5-0.

Η Έβερτον νίκησε τη Νότιγχαμ Φόρεστ εκτός έδρας με 0-1 και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση του πίνακα. Σε έναν ισορροπημένο αγώνα χωρίς πολλές ευκαιρίες, το γκολ του Ντουάιτ Μακνίλ στο 67ο λεπτό έδωσε τους τρεις πόντους στα «ζαχαρωτά».