Premier League: Όρθια έμεινε η Έβερτον

Η βολίδα του Κιν έδωσε στην Έβερτον τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Τότεναμ.

Για την 29η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος , η Έβερτον μοιράστηκε βαθμούς με την Τότεναμ 1-1 τα «ζαχαρωτά» λυτρώθηκαν στο 90′ από ένα καταπληκτικό γκολ του Μάικλ Κιν.

Η Έβερτον πατούσε καλύτερα σ’ όλο το παιχνίδι, δείχνοντας «αναγεννημένοι» με τον Σον Ντάις στον πάγκο τους, όμως μία ανόητη αποβολή του Ντουκουρέ στο 58′ άλλαξε όλη την εικόνα.

Δέκα λεπτά αργότερα το ματς δεν πήγαινε καλά για τους γηπεδούχους, όταν ο Κιν έκανε πέναλτι πάνω στον Πέρισιτς το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κέιν στο 68′, ωστόσο η Έβερτον δεν τα παράτησε.

Στο 88’ο Μόουρα αποβλήθηκε για πολύ άτσαλο μαρκάρισμα επανέφερε την αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι και στο 90′ ο Κιν «εξιλεώθηκε» για το λάθος του στη φάση του πέναλτι, με ένα κεραυνό για το τελικό 1-1, απέναντι σε μία Τότεναμ που αν κι άλλαξε προπονητή (ντεμπούτο του Κρίστιαν Στελίνι στον πάγκο της) εξακολουθεί να χάνει βαθμούς κινδυνεύοντας να μείνει εκτός τετράδας.