Premier League: Πάρτι η Νιούκαστλ, πέρασε από το “Σίτι Γκράουντ” η Μπράιτον πριν την ΑΕΚ

Τεσσάρα η Νιουκάστλ στην Τσέλσι, ανατροπή και διπλό η Μπράιτον κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Για την 13η αγωνιστική της Premier League, η Νιουκάστλ πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Τσέλσι, η Μπράιτον νίκησε την Νότιγχαμ Φόρεστ λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ για το Europa League, ενώ η Γουέσυ Χαμ έκανε την εκτός έδρας ανατροπή απέναντι στην Μπέρνλι για τη δεύτερη συνεχή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Νιούκαστλ ήταν σαρωτική, διέλυσε την Τσέλσι στο “St. James Park” με 4-1 και πλέον “κοιτάζει” την Παρί Σεν Ζερμέν. Στο 13ο λεπτό ο 17χρονος Μάιλι βρήκε τον Ίσακ σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι με μία φανταστική κάθετη πάσα και ο Σουηδός φορ εκτέλεσε τον Σάντσεθ με δεξί σουτ για το 1-0. Οι “μπλε” αντέδρασαν και ισοφάρισαν γρήγορα με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Ραχίμ Στέρλινγκ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Στο 60′ οι “καρακάξες” μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Γκόρντον να κάνει τη σέντρα και τον Λασέλς με άπιαστη κεφαλιά να πετυχαίνει το 2-1. Δευτερόλεπτα αργότερα, ένα τραγικό λάθος του Τιάγκο Σίλβα (στο ματς που έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία της Τσέλσι σε επίπεδο Premier League), έδωσε την ευκαιρία στον Ζοέλιντον να βγει απέναντι στον Σάντσεθ και να γράψει το 3-1. Το τελικό 4-1 ήρθε από τον Γκόρντον στο 83′, δίνοντας έτσι ψυχολογία σε όλους ενόψει της πολύ δύσκολης “δοκιμασίας” με την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League.

Η Μπράιτον πριν την αναμέτρηση με την ΑΕΚ, πανηγύρισε σημαντικό διπλό στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Γκιμπς-Γουάιτ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελάνγκα πήρε την κεφαλιά, αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Φερμπρούχεν (1-0). Στο 26ο λεπτό ο Γκρος βρήκε με ωραία διαγώνια πάσα τον Φέργκιουσον και ο Ιρλανδός φορ εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο, στέλνοντας τη μπάλα με ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία της εστίας του διεθνούς κίπερ (1-1). Οι “γλάροι” έκαναν την ανατροπή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Γκρος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Πέδρο, έπιασε κεφαλιά, βάζοντας μπροστά την ομάδα του Ντε Ζέρμπι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Ζοάο Πέδρο κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε σημειώνοντας το 1-3, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η Φόρεστ μπόρεσε να μειώσει στο 76′ με τον Μόργκαν Γκιμπς Γουάιτ όμως δεν άλλαξε κάτι περισσότερο στο αποτέλεσμα.

Η Γούεστ Χαμ δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να νικήσει της Μπέρνλι στην έδρα της με 1-2 και να φτάσει στο δεύτερο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 49ο λεπτό από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέι Ροντρίγκες αλλά στο 86′ ο Ο’Σέι με αυτογκόλ έφερε την αναμέτρηση σε ισορροπία. Τα “σφυριά” επέστρεψαν ολοκληρωτικά, από το τέρμα του Σούτσεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, παίρνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς.

Η Λούτον επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 2-1, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά πως είναι μια ομάδα που μπορεί να κάνει ζημιά απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο.

Νικηφόρα πέρασε η Μπόρνμουθ από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-3, πήρε το πρώτο της διπλό στη σεζόν και ανέβηκε στους 12 βαθμούς.