Premier League: Πάρτι της Σίτι στο Σαουθάμπτον

Με πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το διπλό, νίκες για Γουέστ Χαμ και Τότεναμ

Για την 29η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-4 της Σαουθάμπτον και πλησίασε στους πέντε βαθμούς την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Οι Σίτιζενς είχαν ως MVP τον Έρλινγκ Χάαλαντ που άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό και έκανε το 0-3 στο 68′. Τα άλλα δύο γκολ της ομάδας του Γκουαρντιόλα πέτυχαν οι Γκρίλις στο 58′ και Άλβαρεζ στο 75′, ενώ για τη Σαουθάμπτον είχε μειώσει προσωρινά ο Μάρα στο 72′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άστον Βίλα επικράτησε με 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ η Γουλβς υπέταξε με 0-1 της Τσέλσι, με το γκολ του Νούνιες στο 31΄ να είναι αρκετό για να δώσει το πολύτιμο «τρίποντο» στους «λύκους».

Η Μπόρνμουθ πήρε το διπλό με 0-1 στο Λέστερ. Επτά χρόνια μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η Λέστερ πλησιάζει όλο και περισσότερο στον υποβιβασμό από τη μεγάλη κατηγορία. Η απομάκρυνση του Μπρένταν Ρότζερς δεν έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα και έτσι οι «αλεπούδες» γνώρισαν δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα,

Η Νιούκαστλ νίκησε με ανατροπή με 1-2 τη Μπρέντφορντ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και, με σκόρερ τους Ζοέλιντον και Ισακ «γύρισαν» το παιχνίδι και έκαναν άλλο ένα βήμα εξόδου στο Champions League.

Η Τότεναμ νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Μπράιτον. Το σκορ είχε ανοίξει ο Σον Χέουνγκ-μιν, με το 100ο τέρμα του στην Premier League, όμως οι «γλάροι» ισοφάρισαν με τον Ντανκ και είδαν κι ένα γκολ του Γουέλμπεκ να ακυρώνεται από το VAR καθώς η μπάλα μετά το σουτ βρήκε στο χέρι του ΜακΑλιστερ. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 79′ ο Χάρι Κέιν. Να σημειωθεί ότι στο 60ο λεπτό υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ των δύο πάγκων, με συνέπεια να αποβληθούν οι δύο προπονητές, Κριστιά Στελίνι και Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι.

Η Γουέστ Χαμ πήρε το Λονδρέζικο ντέρμπι με 0-1 επί της Φούλαμ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-0 (36΄ ΜακΤόμινεϊ, 71΄ Μαρσιάλ)

Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (48΄ Τραορέ, 90+5΄ Γουότκινς)

Μπρέντφορντ-Νιούκαστλ 1-2 (45΄+ Τόνεϊ – 53΄ Ζοέλιντον, 61΄ Ισακ)

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-1 (23΄αυτ. Ριντ)

Λέστερ-Μπόρνμουθ 0-1 (40΄ Μπίλινγκ)

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (10΄ Σον, 79΄ Κέιν – 34΄ Ντανκ)

Γουλβς-Τσέλσι 1-0 (31΄ Νούνιες)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (72΄ Μάρα – 45΄ & 68΄ Χααλαντ, 58΄ Γκρίλις, 75΄ πεν. Άλβαρες)