Serie A: Νίκησε τη Γιουβέντους και έσπασε την “κατάρα” η Λάτσιο

Η Λάτσιο πήρε τη νίκη στη Ρώμη και σταμάτησε την αρνητική παράδοση που είχε κόντρα στη Γιουβέντους

Η Λάτσιο πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους στο Ολίμπικο, για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Έτσι η ομάδα της Ρώμης κατάφερε να σπάσει την αρνητική παράδοση και να πάρει τη 2η νίκη στα 18 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια κόντρα στη “Μεγάλη Κυρία”.  Οι «Λατσιάλι» έφτασαν τους 58 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση στο +5 πλέον από την τρίτη Ρόμα.

Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όταν νίκησε τον Άλεξ Σάντρο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αντριάν Ραμπιό κατάφερε να νικήσει τον Ιβάν Προβεντέλ και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισοπαλία (1-1). Οι Ρωμαίοι κατάφεραν να πετύχουν στο 53′ το 2-1 με τον Τζακάνι, ο οποίος αξιοποίησε την ωραία πάσα με το τακουνάκι του Λουίς Αλμπέρτο.

Στο 57′ έστειλαν ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Τζακάνι, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Σαλερνιτάνα-Ίντερ 1-1 (90΄ Καντρέβα – 6΄ Γκόσενς)

Λέτσε-Νάπολι 1-2 (52΄ Ντι Φραντσέσκο – 18΄ Ντι Λορέντσο, 64΄ αυτ. Γκάλο)

Μίλαν-Έμπολι 0-0

Ουντινέζε-Μόντσα 2-2 (18΄ Λόβριτς, 90΄+2 πεν. Μπέτο – 48΄ Κολπάνι, 56΄ Ροβέλα)

Φιορεντίνα-Σπέτσια 1-1 (25΄αυτ. Βισνιέφσκι – 32΄ Ενζόλα)

Αταλάντα-Μπολόνια 0-2 (49΄ Σανσόνε, 86΄ Ορσολίνι)

Σαμπντόρια-Κρεμονέζε 2-3 (15΄ Λερίς, 66΄ Λάμερς – 35΄ Γκιλιόνε, 85΄ Λοχοσβίλι, 90΄+5 Σερνίκολα)

Τορίνο-Ρόμα 0-1 (8΄πεν. Ντιμπάλα)

Βερόνα-Σασουόλο 2-1 (84΄ Τσεκερίνι, 90΄+5 Γκάις – 34΄ Χαρουΐ)

Λάτσιο-Γιουβέντους 2-1 (38΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 53΄ Τζακάνι – 42΄ Ραμπιό)