Premier League: Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι

Με τρελό σασπένς ολοκληρώθηκε η Premier League που ανέδειξε πρωταθλήτρια τη Μάντσεστερ Σίτι.

Αυλαία έπεσε στην Premier League με τη Μάντσεστερ Σίτι να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια με τρελή ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά από 0-2 σε 3-2 και κατέκτησε την το πρωτάθλημα παρά το τρίποντο της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ με 3-1 επί της Γουλβς.

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρψε το εις βάρος της 0-2 από τα τέρματα του Κας στο 37′ και του Κουτίνιο στο 69′ και με στιλ 2012 κατέκτησε τον τίτλο με τα δύο τέρματα του Γκουντογκάν στο 76′ και το 81′ και το τέρμα του Ρόδρι στο 78′.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να κλέψει το πρωτάθλημα από τους Πολίτες, καθώς ανέτρεψε το 0-1 του Νέτο στο 3ο λεπτό με τους Μανέ στο 24′, Σαλάχ στο 84′ και Ρόμπερτσον στο 89′ αλλά κατέληξε στην δεύτερη θέση.

Οι υπόλοιπες θέσεις του Champions League καλύφθηκαν από την Τσέλσι που είχε πάρει το εισιτήριο εδώ και τρεις αγωνιστικές και την Τότεναμ που νίκησε την Νόριτς και έστειλε την Άρσεναλ στο Γιουρόπα λιγκ.

Η Τσέλσι σε ένα ματς αγγαρεία νίκησε με 2-1 την ήδη υποβιβασμένης Γουότφορντ με τον Χάβερτζ στο 11′ και τον Μπάρκλεϊ στο 91′ ενώ για τις Σφήκες είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Γκόσλινγκ στο 87ο λεπτό.

Η Τότεναμ με τη νίκη της με 0-5 κόντρα στη Νόριτς και άφησε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ την Άρσεναλ που επικράτησε με 5-1 της Έβερτον.

Στο Europa League συνεχίζει και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρόλο που ηττήθηκε με 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας λόγω της νίκης με 3-1 τη Μπράιτον επί της Γουέστ Χαμ που θα αγωνίζεται στο Conference League.

Στα πιο κάτω «στρώματα» της βαθμολογίας η Λέστερ διέλυσε με 4-1 την Σαουθάμπτον και η Νιούκαστλ έστειλε τη Μπέρνλι στην Τσάμπιονσιπ, καθώς νίκησε με 1-2. Η Λιντς θα αγωνίζεται και του χρόνου στην πρώτη κατηγορία, χάρη σε τέρμα του Γκέρχαρντ στο 94ο λεπτό που της έδωσε την νίκη με 1-2 κόντρα στην Μπρέντφορντ.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

Άρσεναλ-Έβερτον 5-1 (27′ πεν. Μαρτινέλι, 31′ Ενκέτια, 56′ Σέντρικ, 59′ Γκάμπριελ, 82′ Έντεγκααρντ – 45’+3′ Φαν ντε Μπέικ)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (37′ Ζαχά)

Λέστερ-Σαουθάμπτον 4-1 (49′ Μάντισον, 74′ Βάρντι, 81′, 90’+6′ Πέρεθ – 79′ Γουόρντ-Πράους)

Λίβερπουλ-Γουλβς 3-1 (24′ Μανέ, 84′ Σαλάχ, 89′ Ρόμπερτσον – 3′ Νέτο)

Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-2 (76′, 81′ Γκιντογκάν, 78′ Ρόδρι – 37′ Κας, 69′ Κοουτίνιο)

Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-2 (69′ Κορνέ – 20′ πεν., 60′ Γουίλσον)

Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 3-1 (50′ Φέλτμαν, 80′ Γκρος, 90’+2′ Γουέλμπεκ – 40′ Αντόνιο)

Μπρέντφορντ-Λιντς 1-2 (78′ Κανός – 56′ πεν. Ραφίνια, 90’+4′ Χάρισον)

Νόριτς-Τότεναμ 0-5 (16′, 64′ Κουλουσέφσκι, 32′ Κέιν, 70′, 75′ Σον)

Τσέλσι-Γουότφορντ 2-1 (11′ Χάβερτς, 90’+1′ Μπάρκλεϊ – 87′ Γκόσλινγκ)