Premier League: “Σίφουνας” η Λίβερπουλ στο “Έλαντ Ρόουντ”

Πέρασε με εξάρα από την έδρα της Λιντς η Λίβερπουλ.

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Λίβερπουλ την αναμέτρηση με τη Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ», με την οποία ολοκληρώθηκε η 31η αγωνιστική της Premier League. Οι «κόκκινοι» συνέτριψαν 1-6 τα «παγώνια» και πλησίασαν σε απόσταση εννέα βαθμών από την τέταρτη θέση της κατάταξης, την τελευταία που χαρίζει ένα «εισιτήριο» για τους ομίλους του Champions League, την ώρα που η Λιντς παραμένει στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Χάκπο στο 35’ άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Σαλάχ έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Λιντς στο 47’ μείωσε προσωρινά με τον Σινιστέρα και στη συνέχεια ακολούθησε ο «μονόλογος» των φιλοξενούμενων. Στο 52’ ο Ζότα έκανε το 1-3, στο 64’ ο Σαλάχ το 1-4, ενώ στο 73’ ήταν η σειρά ξανά του Ζότα να πετύχει και αυτός το δεύτερο γκολ του. Στο 90’ ο Νούνιες έκανε το τελικό 1-6.

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν στην αποστολή των νικητών, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.