Premier League: Σόκαρε τη Σίτι η Γουλβς, ιστορική νίκη για Λούτον, έχασε ξανά η Γιουνάιτεντ

Στοπ της Γουλβς στη Σίτι, έγραψε ιστορία η Λούτον, ακόμη μία κακή εμφάνιση της Γιουνάιτεντ.

Για την 7η αγωνιστική της Premier League, η Γουλβς σταμάτησε το σερί νικών της Μάντσεστερ Σίτι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε μια ακόμη κακή εμφάνιση κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Λούτον πέτυχε για πρώτη φορά δύο γκολ στην πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας δίνοντας στην Έβερτον να καταλάβει πως η μάχη της παραμονής προμηνύεται δύσκολη.

Πρώτη ήττα για την Μάντσεστερ Σίτι από την Γουλβς στο «Molineux» με 2-1.  Στο 13’ ο Πέδρο Νέτο με ασύλληπτη ενέργεια από τα δεξιά, έκανε το γύρισμά που κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Οι «πολίτες» έφτασαν στην ισοφάριση με μία υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Χουλιάν Άλβαρες, που έστειλε τη μπάλα στο παράθυρο της δεξιάς γωνίας της εστίας του Ζοζέ Σα (1-1). Ο Χουάνγκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «λύκους» στο 66ο λεπτό, γράφοντας το 2-1.

Η Λούτον απέδειξε πως πρέπει να υπολογίζεται από τους αντιπάλους της, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην Premier League επί της Έβερτον με 1-2.  Η Λούτον ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με τον Λόκιερ (0-1). Στο 31′ οι παίκτες του Έντουαρτς σόκαραν το «Γκούντισον Παρκ» κάνοντας το 2-0 απέναντι στα «ζαχαρωτά» με σκόρερ τον Μόρις. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Κάλβερτ-Λιούιν μείωσε για την Έβερτον σε 1-2.

Εύκολο απόγευμα είχε η Άρσεναλ, καθώς δεν βρήκε αντίσταση από την Μπόρνμουθ, πετυχαίνοντας μία ακόμη σημαντική νίκη με 0-3. Οι «κανονιέρηδες» στο 17ο λεπτό μπήκαν μπραστά στο σκορ. Ο Όντεγκααρντ γέμισε, η κεφαλιά του Ζεσούς κατέληξε στο δοκάρι και από κοντά ο Σάκα σκόραρε (0-1). Ο Ενκέτια στο 44’ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, ανατράπηκε από τον Άαρονς και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Έντεγκααρντ ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Νέτο για το 0-2. Στην επανάληψη, η Άρσεναλ κέρδισε και άλλο πέναλτι από το σκληρό μαρκάρισμα του Κρίστι στον Έντεγκααρντ. Ο Χάβερτς ευστόχησε, γράφοντας το 3-0, πανηγυρίζοντας το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Άρσεναλ.

Συνεχίζει τα «στραβοπατήματα» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ηττήθηκε στην έδρα της από την Κρίσταλ Πάλας (0-1).  Στο 25’ ο Έζε εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και η μπάλα έφτασε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, με τον Άντερσεν να κεραυνοβολεί τον Ονανά με εντυπωσιακό δεξί σουτ (0-1).

Η Νιουκάστλ επικράτησε της Μπέρνλι με 2-0, έφτασε τους δώδεκα βαθμούς και βρίσκεται πλέον στην 8η θέση. Μόλις στο 14ο λεπτό οι «καρακάξες» σημείωσαν το 1-0 με ωραίο τελείωμα του Αλμιρόν. Ο Ίσακ με πέναλτι στο 76′ ήταν αυτός που καθάρισε το ματς.

Δεν δυσκολεύτηκε η Γουέστ Χαμ απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης με 2-0. Τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Μπόουεν στο 24ο λεπτό (1-0) ενώ διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα στο 37′ από το γκολ του Σούτσεκ (2-0)

Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1 (14΄, 21΄, 65΄ Γουότκινς, 26΄ αυτ. Εστουπινιάν, 85΄ Ράμσεϊ, 90+7΄ Ντάγκλας Λουίζ – 50΄ Φάτι)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 0-4 (17΄ Σάκα, 44΄ πεν. Έντεγκααρντ, 53΄ πεν. Χάβερτς, 90΄+3 Γουάιτ)

Έβερτον-Λούτον 1-2 (45΄ Κάλβερτ-Λιούιν – 24΄ Λόκιερ, 31΄ Μόρις)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (24΄ Άντερσεν)

Νιούκαστλ-Μπέρνλι 2-0 (14΄ Αλμιρόν, 76΄ πεν. Ισακ)

Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (24΄ Μπόουεν, 37΄ Σούτσεκ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (13΄ αυτ. Ντίας, 66΄ Χουάνγκ Χι-Τσαν – 58΄ Άλβαρες)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 19:30