Premier League: Σώθηκε η Νότιγχαμ και έχρισε πρωταθλήτρια τη Σίτι

Η Νότιγχαμ νίκησε την Άρσεναλ, εξασφάλισε την παραμονή της και παράλληλα ανέδειξε πρωταθλήτρια τη Μάντσεστερ Σίτι

H Άρσεναλ ηττήθηκε με 1-0 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Σίτι Γκράουντ», για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε στο 19ο λεπτό ο Ταϊβο Αβονίγι, ο οποίος έχει σκοράρει 9 φορές, τις 5 στους τελευταίους τρεις αγώνες, στους οποίους κρίθηκε η παραμονή. Χαρούμενος ο Βαγγέλης Μαρινάκης που παρακολούθησε από κοντά τον αγώνα και είδε την ομάδα του να εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία.

Από την άλλη, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της σεζόν, οι «κανονιέρηδες» έχασαν και μαθηματικά το πρωτάθλημα, καθώς βρίσκονται τέσσερις βαθμούς πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι Πολίτες στο αυριανό (21/5) ματς με την Τσέλσι θα πανηγυρίσουν μπροστά στο κοινό τους τον 9ο τίτλο της ιστορίας τους και 5ο την τελευταία εξαετία.

Τότεναμ-Μπρέντφορντ 1-3 (8΄ Κέιν – 50΄, 62΄ Εμπεουμό, 88΄ Γουίσα)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (9΄ Κασεμίρο)

Φούλαμ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (45+5΄πεν., 61΄ Μίτροβιτς – 34΄ Εντουάρ, 83΄ Γουόρντ)

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 1-1 (90΄ Φιρμίνο – 27΄ Ράμσεϊ)

Γουλβς-Έβερτον 1-1 (34΄ Χουάνγκ – 90+9΄ Μίνα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Άρσεναλ 1-0 (19΄ Αβονίγι)