Bundesliga: Ήττα σοκ για την Μπάγερν Μονάχου!

Ήττα ολκής υπέστη η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Λειψία και χαρίζει το πρωτάθλημα στη Ντόρτμουντ.

Για την 33η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου ηττήθηκε με 1-3 από τη Λειψία στο Allianz Arena και βρίσκεται στο +1 από την Ντόρτμουντ με τους Βεστφαλούς να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Με αυτή τη νίκη της η ομάδα του Μάρκο Ρόζε εξασφάλισε μια θέση στην τετράδα και στο επόμενο Champions League. Αντίθετα για τους Βαυαρούς αυτή η ήττα μπορεί και να τους κοστίσει το πρωτάθλημα, καθώς παραμένουν μεν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πάνω από τη Ντόρτμουντ, που όμως αγωνίζεται αύριο στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και με νίκη θα έχει την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή και την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της να «σφραγίσει» τον τίτλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ευνοϊκά για τους γηπεδούχους και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 1-0 χάρη σε τέρμα του Γκνάμπρι στο 14ο λεπτό και όλα προμήνυαν μία επικράτηση των Βαυαρών.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, η Λειψία ανέβηκε και έφερε το ματς στα ίσια με τον Λάιμερ στο 65′ με τον Ενκουκού στο 76ο λεπτό να φέρνει την αναμέτρηση τούμπα. Στη συνέχεια, η Μπάγερν προσπάθησε αλλά η Λειψία βρήκε και τρίτο τέρμα στο 86ο λεπτό με τον Σομποσλάϊ και έδωσε τέλος στις ελπίδες της Μπάγερν για τον βαθμό.

Κάρτες: 72′ Παβάρ – 68′ Γκβαρντιόλ

Σκόρερς: 14′ Γκνάμπρι – 65′ Λάιμερ, 76′ Ενκουκού, 86′ Σομποσλάϊ

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (71΄ Γκούντερ, 75΄ Πέτερσεν)

Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (22΄ Μπεμπου, 36΄ πεν., 90΄ Κράμαριτς, +90 Νταμπούρ – +45΄ Ντοέκι, +90΄ Λαϊντουνί)

Χέρτα Βερολίνου-Μπόχουμ 1-1 (63΄ Τουσάρ – +90΄ Σλότερμπεκ)

Σάλκε-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (1΄ Τερόντε, 85΄ Πολτέρ – 21΄ Καμαντα, 59΄ Τούτα)

Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (73΄ Σμιντ – 36΄ Τίγκες)

Μπάγερν Μονάχου-Λειψία 1-3 (25΄ Γκνάμπρι – 65΄ Λάιμερ, 76΄ πεν. Ενκουκού, 86΄ πεν. Σόμποσλαϊ)