Premier League: Σπουδαίο τρίποντο για την Άστον Βιλα

Με κατεβασμένο το κεφάλι έφυγε ο Λάμπαρντ από το «Βίλα Παρκ».

Για την 2η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος η Άστον Βίλα του Τζέραρντ νίκησε 2-1  την Έβερτον του Λάμπαρντ στην πρώτη τους αναμέτρηση ως προπονητές.

Το πρώτο μέρος η Άστον Βίλα είχε τη κατοχή του παιχνιδιού, ελέγχοντας τον αγώνα αντιθέτως Έβερτον έπαιξε παθητικά στα πρώτα λεπτά όμως στην συνέχεια βελτιώθηκε για λίγο, έχοντας μάλιστα ένα ακυρωθέν γκολ του Γκόρντον στο 24′. Το γκολ γκολ δεν μέτρησε διότι ο Άγγλος επιθετικός ήταν σε αντικανονική θέση.

Η Έβερτον έκανε 1-0 στο 31’ με δράστη τον Ντάνυ Ινγκς  έπειτα από την πάσα του Γουότκινς από τα δεξιά. Όσο περνούσαν τα λεπτά τα «ζαχαρωτά» πίεζαν τους «χωριάτες» όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ με 1-0 να συνοδεύει τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Έβερτον ρίσκαρε με αποτέλεσμα το ματς να ανοίξει. Στο 75’ ο Μικολένκο πάνω στη γραμμή έσωσε την ομάδα του στην προσπάθεια του Μπουέντια. Όμως ο ίδιος στο 85’ συνεργάστηκε με τον Γουότκινς και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0).Το 2-1 έρθε από το αυτογκόλ του Ντινιέ.