Premier League: Στην «λευκή» ισοπαλία Μάντσεστερ Σίτι-Αρσεναλ

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ μοιράστηκαν βαθμούς και αφήνει τη Λίβερπουλ στην κορυφή.

Για την 30ή αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» έμεινε στο ισόπαλο 0-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «πολίτες» ξεκίνησαν τον αγώνα να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων . Όμως στο 7’ο  Γκάμπριελ Ζεσούς προσπάθησε να έχουν την πρώτη τους ευκαιρία η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Η Σίτι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία να προηγηθούν με την κεφαλιά του Άκε στο 15’ από το κόρνερ του Κέβιν Ντε Μπρόινε  αλλά ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ, Ντέιβιντ Ράγια ήταν σε ετοιμότητα. Ο Ολλανδός δέκα λεπτά αργότερα αναγκάστηκε να αποχωρήσει καθώς τραυματίστηκε.

Στην συνέχεια η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ωστόσο οι «κανονιέρηδες» διαχειρίζονταν τις επιθετικές ορέξεις της ομάδας του Γκουαρντιόλα κλείνοντας όλους τους διαδρόμους.

Στο 31’το σύνολο του Αρτέτα απείλησε με τον Ζεσούς η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 37’ ο Χάαλαντ απάντησε η κεφαλιά όμως ήταν άστοχη. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ βγήκε πιο αποφασισμένη και βγήκε μπροστά με σκοπό  πίεση την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη η Σίτι συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο 47’ ο Κόβατσιτς αστόχησε. Στο 52’ ο Ζεσούς δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στη πάσα του Ράϊς .

Στο 75′ ο Ντε Μπρόινε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράγια από την απευθείας εκτέλεση φάουλ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Σίτι συνέχισε να πιέζει όμως η Άρσεναλ ήταν αρκετά καλή στην αμυντική τακτική.   Στο 77’ήταν σειρά του Ντόκου να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα, στο 82’ ο ίδιος παίκτης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 86′ η Άρσεναλ απειλήσει με το σουτ του Τροσάρ αλλά ο Ορτέγκα μπλόκαρε. Στις καθυστερήσεις οι δυο προσπάθειες του Χάαλαντ δεν βρήκαν στόχο. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον η Σίτι έχει 64 βαθμούς η Άρσεναλ είναι στους 65 βαθμούς η Λίβερπουλ είναι στην κορυφή με 67 βαθμούς. Οι τρεις διεκδικήτριες του τίτλου έχουν ακόμη να δώσουν από εννέα ματς η καθεμία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Ακάντζι, Ντίας, Άκε (26’ Λιούις), Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Κόβατσιτς (61′ Γκρίλις), Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Φόντεν (61′ Ντοκού), Χάλαντ.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ (66′ Τομιγιάσου), Ράις, Ζορζίνιο (66′ Πάρτεϊ), Έντεγκαρντ, Σακά (78′ Μαρτινέλι), Χάβερτς, Ζεσούς (72′ Τροσάρ).