Premier League: Στο “μηδέν” το ντέρμπι του Μέρσεϊσαιντ

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαιντ ανάμεσα στην Έβερτον και τη Λίβερπουλ.

Ισόπαλες 0-0 αναδείχθηκαν Έβερτον και Λίβερπουλ στο “Γκούντισον Παρκ” στο ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ, για την 6η αγωνιστική της Premier Legue.

Μια ισοπαλία που όλο και απομακρύνει τους “κόκκινους” από την κορυφή, ενώ τα «ζαχαρωτά» παραμένουν χωρίς νίκη εδώ και δώδεκα χρόνια εντός έδρας κόντρα στη συμπολίτισσά τους.

Στο 33’ άγγιξε το γκολ για την Έβερτον, αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε με τη Λίβερπουλ να απαντά στα δοκάρια και να τα «σημαδεύει» δύο φορές στο 43ο λεπτό με Νούνιες και Ντίας, αλλά το 0-0 παρέμεινε στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 69′ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Κόαντι από κοντά, μετά το γύρισμα του Μοπέ, αλλά το τέρμα μετά από εξέταση του VAR, ακυρώθηκε.

Στη συνέχεια πίεσαν οι «Κόκκινοι» με σημαντικότερη ευκαιρία το δοκάρι του Σαλάχ στο 90+6′, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε.