Premier League: Τεράστια νίκη για Γουλβς κόντρα στην Τσέλσι, Λεμινά και Ντόχερτι “πλήγωσαν” τους “μπλε”

Πολύ σημαντικό τρίποντο για τη Γουλβς κόντρα στην Τσέλσι.

Στην αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Premier League, η Γουλβς επικράτησε της Τσέλσι με 2-1 στο “Molineux”, έφτασε τους 22 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί με τους Λονδρέζους.

Το πρώτο ημίχρονο είχε φάσεις και για τις δύο τις ομάδες, ωστόσο καμία δεν μπόρεσε να μετουσιώσει καμία καλή στιγμή σε γκολ.

Μάλιστα, ο Στέρλινγκ έχασε αδιανόητη ευκαιρία, όταν έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Ζοσέ Σα. Ο Άγγλος μπορούσε να “σπάσει” δίπλα του τόσο στον Κόουλ Πάλμερ, όσο και στον Τζάκσον, αλλά δεν το έκανε, πλάσαρε μόνος του και αστόχησε.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικό, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τους “λύκους” να βρίσκουν την κατάλληλη στιγμή στο 51ο λεπτό να σκοράρουν από την κεφαλιά του Λεμινά που νίκησε τους πάντες στον αέρα και έγραψε το 1-0.

Ακόμη και το ένα τέρμα έδινε το αποτέλεσμα στο σύνολο του Γκάρι Ο’Νιλ, όμως ο Ντόχερτι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπαντιασίλ και διπλασίασε τα τέρματα της Γουλβς στο 90+3′.

Η ομάδα του Ποτσετίνο μείωσε, με τον Ενκουκού να διαμορφώνει το τελικό 2-1, λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (90+6′).

ΓΟΥΛΒΣ (Ο’Νιλ): Σα, Κλίμαν, Ντόσον (Μπουένο 70′), Γκόμες, Σεμέδο, Λεμινά, Γκόμες, Αϊτ-Νούρι (Μπουένο 86′), Τσαν, Σαράμπια (Ντόιλ 75′), Κούνια (Ντόχερτι 86′)

ΤΣΕΛΣΙ (Ποτσετίνο): Πέτροβιτς, Γκουστό (Μπαντιασίλ 80′), Ντισάστι, Τιάκο Σίλβα, Κόλγουιλ (Μάατσεν 80′), Ογκοτσούβκου (Ενκουνκού 59′), Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Πάλμερ, Τζάκσον (Μαντουέκε 80′), Μπρόγια (Μούντρικ 59′).