Κύπελλο Μπάσκετ Γυναικών: Πρόκριση του Παναθηναϊκού στο Φάιναλ Φορ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό και πέρασε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε μέσα σε ένα φλεγόμενο “Π. Γιαννακόπουλος” τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του κυπέλλου με 65-61 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά με φόντο την κατάκτηση του τροπαίου και τη διατήρηση των κεκτημένων.

Οι παίκτες της Ελένης Καπογιάννη κατέθεσαν για μια ακόμα φορά κόντρα στον Ολυμπιακό πάθος, ψυχή και ενέργεια και άξονα την πολύ καλή τους άμυνα σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα έφτασαν στην νίκη και προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια της με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στην τελευταία περίοδο με 57-49 και τον Ολυμπιακό να αντιδράει και με συννεχόμενους πόντους από τη Χριστινάκη να προηγείται με 60-59. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η Τζόουνς και με δικά της καλάθια έδωσε την πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα της

Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό ήταν η Τζόουνς με 24 πόντους με την Τσίτκοβιτς όμως να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 15 πόντους έχοντας πετύχει πολύ σημαντικά καλάθια ενώ και στην άμυνα καθάριζε κάθε φάση με αποκορύφωμα την τάπα πάνω στην Σπυριδοπούλου στο 34′,40”.  Τέλος double double σημείωσε η Αλέιν με 12 πόντους και 18 ριμπάουντ συμβάλλοντας και αυτή τα μέγιστα στην νίκη του Παναθηναϊκού.

Από τον Ολυμπιακό η Χριστινάκη είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και η Βίτολα 15 με 7 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στο ματς με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ (0-8). Άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο της Τζόουνς περίπου στα μισά της περιόδου (3-8) και μείωσε στο -3 (7-10) με τρίποντο της Παυλοπούλου. Με τη βοήθεια της διαιτησίας ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +7 (7-14) αλλά οι «πράσινες» με δικό τους σερί 5-0 μείωσαν στο καλάθι (12-14). Το δεκάλεπτο έληξε 14-19.

Η Τζόουνς έδωσε τη λύση για να πλησιάσει ξανά στο -2 (17-19) ο Παναθηναϊκός και η Αλέιν έφερε το σκορ στα ίσα (19-19). Το «τριφύλλι» με τη Τζόουνς (13π. ημιχρ.)  και τη Τσβίτκοβιτς (10π. ημιχρ.) να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση πέρασε μπροστά (33-32) και με +5 (38-33) στο 19ο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-35 υπέρ των «πρασίνων».

Παρόμοια ήταν η εικόνα του ματς με την επιστροφή στο παρκέ με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να το σβήνει. Το σκορ ήταν ισόπαλο (44-44) στα μισά του δεκαλέπτου και για τα επόμενα 3,5 λεπτά περίπου καμία ομάδα δε βρήκε σκορ. Με πολύ σημαντικούς πόντους από τη Σωτηρίου το τριφύλλι» προηγήθηκε με +3 (50-47) και με κερδισμένο καλάθι και φάουλ της Τσβίτκοβιτς στην εκπνοή του χρόνου (2,2’’) το σκορ έγινε 53-49.

Με φόρα από την προηγούμενη περίοδο μπήκε ο ΠΑΟ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχτισε διαφορά +8 (57-49). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με το «τριφύλλι» να μη βρίσκει τις επιθετικές λύσεις για να καθαρίσει το ματς με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να μειώσουν στον πόντο (59-58) στο 38’ και να περάσουν μπροστά (59-60) στο 1.09’ πριν το τέλος. Η Τζόουνς στο σημείο αυτό πήρε τα ηνία και με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα +3 (63-60) στο 39ο λεπτό. Εύστοχες βολές από τις Σωτηρίου και Τζόουνς στη διαδικασία των φάουλ στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 65-61.

Η προπονήτρια της ομάδας, Ελένη Καπογιάννη ανέφερε μιλώντας στην επίσημη σελίδα του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού: «Αυτά τα παιχνίδια είναι κλειστά, θεωρώ πως είχαμε παραπάνω άγχος από όσο πρέπει, χάλασε λίγο το μυαλό μας. Σίγουρα είναι παιχνίδια για προσωπικότητες και για καρδιά, σίγουρα όμως στο τέλος, θεωρώ πως είμασταν πιο ψύχραιμοι και πήραμε το ματς. Θέλω να αφιερώσω αυτή την νίκη σε αυτό το υπέροχο κόσμο που είναι πάντα δίπλα μας και μας υποστηρίζει.

Για την συνέχεια του Κυπέλλου: Στο Κύπελλο ξέρετε πως δεν υπάρχουν φαβορί. Είναι μια διοργάνωση των εκπλήξεων. Πέρσι κινδυνέψαμε στον τελικό, θεωρώ ότι είμαστε πιο κοντά, κάναμε ένα μεγάλο ματς κόντρα σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο. Όταν έρθει η ώρα για τον επόμενο αντίπαλο μας θα το δούμε εκείνη την ώρα.

Για το ποια ομάδα είναι η ισχυρότερη από τις 4: Δεν είναι σωστό να πω ποια ομάδα είναι. Σεβόμαστε όλους τους αντιπάλους, εμείς κάνουμε φόκους στην δική μας ομάδα, ανεξαρτήτου αντίπαλου, να φτιάξουμε λίγο την τακτική μας, να πάμε να κερδίσουμε το Κύπελλο.

Για τις δυο νίκες κόντρα στον Ολυμπιακό: Δεν σημαίνουν κάτι, αυτές οι νίκες., μόνο ψυχολογικό προβάδισμα. Αυτό που έχω να πώ είναι ότι τα μεταξύ μας παιχνίδια είναι πολύ κλειστά και κρίνονται στις λεπτομέρειες. Άρα κρατάμε το ψυχολογικό προβάδισμα».

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 2, Παυλοπούλου 3, Τσβίτκοβιτς 15 (1/2 τρίποντα), Μπάτσιου, Σωτηρίου 7, Πατσιάντζη, Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 24 (3/8 τρίποντα), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 12 (18 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου, Υφαντοπούλου

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 5, Σπυριδοπούλου 6, Σύρρα 4, Νικολοπούλου 8 (9 ασίστ), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 15 (7 ριμπάουντ), Χριστινάκη 16 (7 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 7.