Premier League: Θρυλικός Ρονάλντο έδωσε το τρίποντο στη Γιουνάιτεντ

Με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Τότεναμ στο ντέρμπι της τέταρτης θέσης.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να φτάνει τα 807 τέρματα και την κορυφή στον πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με τρία τέρματα του Πορτογάλου σταρ με 3-2 της Τότεναμ στο Ολντ Τράφορντ και έφτασε στην τέταρτη θέση.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε το προβάδισμα στην Γιουνάιτεντ με κεραυνό έξω από την περιοχή στο 12ο λεπτό που κατέληξε στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Γιορίς.

Η Τότεναμ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν στο 35′ μετά την παράβαση που υπέπεσε ο Φρεντ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος έγραψε ιστορία με το 806ο τέρμα του που τον ανέβασε στην κορυφή όλων των εποχών. Ο Σάντσο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά γύρισε την μπάλα εκεί που ο Ρονάλντο με πλασέ νίκησε τον Γιορίς.

Η Τότεναμ στην συνέχεια αύξησε την πίεση της και κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Πιο συγκεκριμένα, στο 72ο λεπτό ο Ρεγκιουγιον σέντραρε από τα αριστερά, ο Μαγκουάιρ έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Εκεί που όλα έδειχναν για ισοπαλία ο Κριστιάνο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 82′, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε κόρνερ, ο Τέγιες ανέλαβε την εκτέλεση εκεί που ο Ρονάλντο πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 3-2.

Σκόρερ: 12′,35′,81′ Κριστιάνο Ρονάλντο – 35′ Κέιν, 72′(αυτ) Μαγκουάιρ

Κάρτες: 35′ Φρεντ, 85′ Πογκμπά – 30′ Ντάιερ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράγκνικ): Ντε Χέα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Βαράν, Τέγιες, Μάτιτς (80′ Καβάνι), Φρεντ, Σάντσο, Πογκμπά, Ράσφορντ (68΄ Ελάνγκα), Ρονάλντο (83′ Λίντελοφ)

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ Ντέιβις (87′ Μπεργκβάιν), Ντόχερτι, Μπεντακούρ (88′ Γουίνκς), Χόιμπεργκ, Ρεγκιλόν, Κουλουσέβσκι (78′ Μόουρα), Σον, Κέιν

Μπράιτον-Λίβερπουλ 0-2 (19΄ Ντίας, 61΄ πεν. Σαλάχ)

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 2-0 (85΄,90΄+3 πέν. Τόνεϊ)

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 3-2 (12΄,38΄,81΄ Ρονάλντο – 35΄πεν. Κέιν, 72΄ αυτ. Μαγκουάιρ)