Premier League: Τριάρα και δεύτερη θέση για τη Λίβερπουλ

Τριάρα της Λίβερπουλ επί της Μπρέντφορντ που τη φέρνει ξανά στη 2η θέση για την 22η αγωνιστική της Premier League. Νίκη και της Λιντς επί της Γουέστ Χαμ.

Στη δεύτερη θέση της κατάταξης στην Premier League πέρασε και πάλι η Λίβερπουλ, χάρη στη νίκη της με 3-0 επί της Μπρέντφορντ στο «Άνφιλντ». Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ζορίστηκε μέχρι και το 44ο λεπτό, σημείο στο οποίο άνοιξε το σκορ ο Φαμπίνιο. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους «ρεντς». Ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή. Ο Τακούμι Μιναμίνο που πέρασε στη θέση του, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο «Λόντον Στέιντιουμ», ο Τζακ Χάρισον οδήγησε τη Λιντς σε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Γουέστ Χαμ. Ο 25χρονος πέτυχε και τα τρία γκολ των «παγωνιών», που ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Χάρισον σκόραρε στο 10’, στο 37’ και στο 60’, με τα «σφυριά» να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε δύο περιπτώσεις -αρχικά με τον Τζάροντ Μπάουεν κι εν συνεχεία με τον Πάμπλο Φορνάλς. Τρίτη φορά, δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν απρόσμενη ήττα, που τα αποτρέπει να σταθεροποιηθούν στην πρώτη τετράδα.