Eredivisie: Πάρτι του Άγιαξ στην Ουτρέχτη

Ο Άγιαξ ισοπέδωσε την Ουτρέχτη, η Αϊντχόφεν νίκησε την Γκρόνινχεν.

Για την 19 αγωνιστική.Ο Άγιαξ είχε μια άνετη νίκη  με 3-0 επί της Ουτρέχτης στο «Στάντιον Γκάλγκενβααρντ».  Η ομάδα του Έρικ τεν Χάαγκ έκανε ιδανικό πρώτο ημίχρονο, μιας και στο 5’ άνοιξε το σκορ με τον Άντονι και ένα τέταρτο αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπράιαν Μπρομπέι. Ο οποίος στις καθυστερήσεις του 45λεπτου, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Ο Άγιαξ έφτασε στους 45 βαθμούς σε 19 αγωνιστικές. η Για την Ουτρέχτη αγωνίστηκε βασικός σε όλο το ματς ο Τάσος Δουβίκας, έμεινε στην έβδομη θέση με 29 βαθμούς.

Η Τβέντε νίκησε εντός έδρας με 2-0 τη Χέρενφεν Δημήτρη Λημνιό να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης. Αν και δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ο Έλληνας διεθνής ακραίος επιθετικός έκανε εξαιρετική εμφάνιση ενώ έχασε και ευκαιρία να σκοράρει στο ά μέρος. Η Τβέντε άνοιξε το σκορ στο 77ο λεπτό με τον Μάνφρεντ Ουγκάλδε, ενώ ο Ρίκι Φαν Βολφσβίνκελ διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 88ο λεπτό. O Δημήτρης Λημνιός αντικαταστάθηκε στο 92ο λεπτό από τον Ντααν Ροτς.

Η Αϊντχόφεν επικράτησε με 1-0 της Γκρόνινχεν εκτός έδρας χάρη σε ένα γκολ του Γκέτσε από νωρίς. Και περιμένει το ματς με τον Άγιαξ.