Premier League: Τριάρα με ανατροπή για τη Λίβερπουλ στο «Μολινό»

Εκτός έδρας ανατροπή των «κόκκινων» επί της Γουλβς.

Για την 5η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε με 1-3 της Γουλβς στο «Molineux» και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε ακόμη μία ανατροπή και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Η ομάδα του Γκάρι Ο’Νιλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς μόλις στο 7ο λεπτό.  Ο Νέτο με εξαιρετική ατομική ενέργεια από τα αριστερά, απέφυγε τους Σόμποσλαϊ, Γκόμεζ και Μάτιπ που πήγαν πάνω του, έκανε το γύρισμά στο ύψος της μικρής περιοχής και βρήκε τον Χουάνγκ σε θέση βολής και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια του Ρόμπερτσον,  νίκησε με πλασέ τον Άλισον για το 1-0.

Εν συνεχεία, η Γουλβς είχε ευκαιρίες και στο 35’ ο Νέτο έκανε υπέροχη πάσα στον Κούνια που μπερδέυτηκε και δεν κατάφερε να πετύχει και άλλο γκολ.

Στο 39’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή της Λίβερπουλ στο παιχνίδι, όταν ο Ρόμπερτσον βρήκε τον Χάπκο ο οποίος έκανε σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα να φεύγει μακριά απο την εστία του Σα.

Οι «κόκκινοι» πλησίασε το γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Σαλάχ, όμως την ώρα που ο Αιγύπτιος έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή τρεις παίκτες της Γουλβς έπεσαν με αυτοθυσία στο έδαφος και έκοψαν τη μπάλα πριν καταλήξει στα διχτυα του Σα.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ εμφανίστηκαν καλύτεροι και βρήκαν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ζότα τροφοδότησε τον Σαλάχ, εκείνος γύρισε από δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Χάκπο έκανε την προβολή μπροστά στην κενή εστία για να φέρει το ματς στα ίσα (1-1).

Ο Νούνιες άγγιξε την ανατροπή για την Λίβερπουλ στο 70ο λεπτό, όμως είδε το πλασέ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή να αποκρούεται σωτήρια από τον Ζοζέ Σα.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο Σαλάχ έβγαλε πανέξυπνη κάθετη πάσα στον Ρόμπερτσον, ο οποίος μπήκε στην καρδιά της άμυνας των «λύκων» για να νικήσει τον Σα και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του 1-2.

Τη νίκη των φιλοξενούμενων υπέγραψε ο Χάρβει Έλιοτ στο 90+1′. Ο Σαλάχ τροφοδότησε τον Βρετανό χαφ, που με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, βρήκε τον Μπουένο και η μπάλα άλλαξε πορεία για το τελικό 1-3. Μάλιστα, ο Έλιοτ πανηγύρισε έξαλλα με φίλους της Λίβερπουλ που ακολούθησαν την ομάδα τους στο Γουλβερχάμπτον.

Γουλβς (Ο’Νιλ): Σα, Σεμέδο, Ντόουσον, Κίλμαν, Αΐτ-Νουρί (Μπουένο 66′), Μπέλεγκαρντ (Ντόιλ 77′), Λεμινά (Τραορέ 77′), Γκόμες, Νέτο, Κούνια (Σίλβα 61′), Χουάνγκ (Ντόχερτι 60′)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Κουάνσα (Κονατέ 82′), Μάτιπ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Σόμποσλαϊ, Μακάλιστερ (Ντίας 46’), Τζόουνς, Σαλάχ (Γκράβενμπερχ 90+3′) , Χάκπο (Νούνιες 56’), Ζότα (Έλιοτ 56’)

Γουλβς-Λίβερπουλ 1-3 (7΄ Χι-Τσαν – 55΄ Χάκπο, 85΄ Ρόμπερτσον, 90+1 Έλιοτ)