Πρεμιέρα με κέφια και “4άρα” για τον Παναθηναϊκό

Με πρωταγωνιστή τον Βιτάλ που κέρδισε τις εντυπώσεις, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί στη Super League, νικώντας τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Λεωφόρο, στην πρεμιέρα της Super league 1.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν οι Καρλίτος (45+1′, 73), Μαουρίσιο (30′) και Αλεξανδρόπουλος (83′). Δύο δοκάρια είχαν ακόμα οι γηπεδούχοι και ένα οι φιλοξενούμενοι.

Αυτός του τράβηξε τα βλέμματα και τις εντυπώσεις ήταν ο Βιτάλ, ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού και αυτός ήταν “μέσα” στα τρία τέρματα της ομάδας του Γιοβάνοβιτς, αλλά έδειξε και πολύ καλά στοιχεία τεχνικής κατάρτισης.

Από την άλλη, το ευρύ σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα και αδικεί τον Απόλλωνα που στεκόταν καλά στον αγωνιστικό χώρο μέχρι την κόκκινη του Φατιόν στο 54′, όπου άλλαξαν οι ισορροπίες και δέχτηκε στην συνέχεια άλλα δύο τέρματα.

Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τον Παναθηναϊκό να κλείνεται στα καρέ του στα πρώτα 20 λεπτά.

Η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον Απόλλωνα, στο 22ο λεπτό ο Σλίβκα σούταρε από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ, άλλαξε πορεία, αλλά κατέληξε κόρνερ.

Μετά από αυτή τη φάση ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε” και στο 27′ ο Πέρεθ με μακρινό σουτ, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, νέα απειλή από τους γηπεδούχους, μετά από σέντρα από τα αριστερά του Λούντκβιστ στο δεύτερο δοκάρι ο Αίτόρ πήρε την κεφαλιά, ο Βέρχουλστ απέκρουσε εντυπωσιακά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 30ο λεπτό ήρθε το γκολ για το “τριφύλλι”, ο Βιτάλ από τα αριστερά, “έκοψε” προς τα μέσα και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Βέρχουλστ απέκρουσε δύσκολα και ο Μαουρίσιο πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ, έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε την κατοχή της μπάλας και έψαξε το δεύτερο τέρμα που το βρήκε στο 45+1. Ο Βιτάλ βρήκε με ωραία μπαλιά στα αριστερά τον Χουανκάρ, ο οποίος με τη μία σέντραρε και ο Καρλίτος από κοντά, με εύστοχο πλασέ, έκανε το 2-0.

To 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Βιτάλ να είναι ο πρωταγωνιστής για τους “πράσινους”.

Στο δεύτερο μέρος και στο 59′ ο Ντάουντα βρηκε στην πλάτη της ομάδας των γηπεδούχων, βρέθηκε απέναντι στον Διούδη, αλλά το σουτ του ήταν κακό και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν και στο 54ο λεπτό η “Ελαφρά Ταξιαρχία” έμεινε με δέκα παίκτες με τον Φατιόν να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 63ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή με την κεφαλιά του Παμλίδη να την αποκρούει ο Διούδης.

Στο 73′ ο Παναθηναϊκός πέτυχε το 3-0, με τον Βιτάλ να βγάζει ωραία πάσα στον Καρλίτος, στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, με τον επιθετικό του “τριφυλλιού” να περνάει τον Βέρχουλστ και να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της ομάδας του.

Στο 82ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Παλάσιος, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βέρχουλστ.

Στο επόμενο λεπτό οι “πράσινοι” πέτυχαν το 4-0, με τον Αλεξανδρόπουλο να σουτάρει έξω από την περιοχή, με τον Βέρχουλστ να μην μπορεί να αποκρούσει το δυνατό σουτ του Έλληνα μέσου.

Στο 90+3 ο Απόλλων είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Ιωαννίδη. Το 4-0 παρέμεινε, όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Κίτρινες: Πέρεθ, Μαουρίσιο, Χουανκάρ – Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν, Τσιλούλης, Ντομίνγκες

Κόκκινες: Φατιόν

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Χουανκάρ, Βέλεθ, Λουντκβιστ (46′ Ιωαννίδης), Καρλίτος, Πέρεθ, Αϊτόρ (65′ Χατζηγιοβάνης), Κώτσιρας, Σαρλια, Μαουρίσιο (46′ Αλεξανδρόπουλος), Βιτάλ (75′ Παλάσιος)

Απόλλων Σμύρνης (Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Σλίβκα (65’ Ματέι), Σαχλί (55’ Παμλίδης), Τσιλούλης (65’ Φαν Λα Πάρα), Ντάουντα (64’ Ιωαννίδης).