Bundesliga: Εύκολη νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Λειψίας

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε εύκολα από τη Λειψία και συνεχίζει το νικηφόρο σερί της.

Για την τέταρτη αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 1-4 τη Λειψία και έκανε το 4 στα 4, δείχνοντας από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό της κούρσας.

Oι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 10ο λεπτό. Η Μπάγερν Μονάχου διπλασίασε τα τερμα της στο 47ο λεπτό με τον Μουσιάλα. Ο Γερμανός επιθετικός που πήρε την θέση του Γκνάμπρι έκανε την κίνηση στην περιοχή, πήρε την ασίστ από τον Ντέιβις και πλασάρει ιδανικά για το 0-2.

Ο νεαρός επιθετικός από εκτελεστής έγινε δημιουργός και στο 54ο λεπτό έκανε την τελική πάσα στο γκολ του Σανέ για το 0-3.

Η Λειψία το μόνο που κατόρθωσε ήταν να φτάσει στην μείωση του σκορ με το σουτ του Λάιμερ στο 58ο λεπτό. Ο Τσούπο Μοτίνγκ στο 92′ μετά το γύρισμα του Κίμιχ έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα”, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4..

Σκόρερ: Λάιμερ 58′ – Λεβαντόφσκι 12′, Μουσιάλα 47′, Σανέ 54′, Τσούπο Μοτίνγκ 92′

Λειψία: Γκουλάσι, Όρμπαν(Κλόστερμαν 80′), Μουκιέλε, Σικαμάν, Ανχελίνο(Γκβαρντιόλ 59′), Λάιμερ(Χαιντάρα 59′), Καμπλ, Σομποσλάϊ, Ενκουκού, Όλμο(Φόρσμπεργκ 59′), Σίλβα(Πόουλσεν 71′)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις, Ουπαμεκάνο, Ερνάντες, Παβάρ(Ζούλε 75′), Κίμιχ, Γκορέτσκα(Σάμπιτσερ 59′), Μίλερ(Στάνισιτς 75′), Σανέ, Γκνάμπρι (Μουσιάλα 45′), Λεβαντόφσκι(Τσούπο Μοτίνγκ 59′)