Πρεμιέρα με τριάρα για Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε λίγο, αλλά κέρδισε τελικά την Γούλβς με το εύστοχο πέναλτι του Ντε Μπρόινε και τα γκολ των Φοντέν και Γκάμπριελ Ζεσούς.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1 επί της Γούλβς στο Στάδιο Μολίνο, για την 2η αγωνιστική της Premier League. Τα τέρματα των “Πολιτών” σημείωσαν οι Ντε Μπρόινε, Φοντέν και Γκάμπριελ Ζεσούς, το μόνο που κατάφεραν οι “Λύκοι” ήταν, όταν το ματς βρισκόταν στο 2-0, να μειώσει με τον Χιμένεθ χωρίς αυτό ωστόσο να είναι αρκετό.

Με το ματς αυτό η ομάδα του Γκουαρντιόλα περνάει στην 7η θέση (έχοντας έναν αγώνα λιγότερο), ενώ οι γηπεδούχοι με την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα πέφτουν στην 12η.

Η Σίτι είχε εξαρχής το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και το απέδειξε με τα δύο τέρματα.

Ο Σάις “γκρέμισε” τον Ντε Μπρόινε στη μεγάλη περιοχή και ο Βέλγος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα από την λευκή βούλα στο 20ο λεπτό.

Έπειτα από 12 λεπτά παιχνιδιού, η ομάδα του Γκουαρντιόλα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Φοντέν. Ο νεαρός Άγγλος υποδέχτηκε την κάθετη πάσα από τον Στέρλινγκ και πλάσαρε για το 2-0 των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τον ρυθμό και τους “Λύκους” να πετυχαίνουν ένα τέρμα, αλλά τη Σίτι να έχει ξανά την απάντηση.

Η πρώτη πραγματική φάση ήρθε στο 76′ και αυτή ήταν το γκολ της Γουλβς. Ο Ποντένσε έκανε μια καταπληκτική ενέργεια και στη συνέχεια τροφοδότησε τον Χιμένεθ, ο οποίος σκόραρε για το 2-1.

Η μείωση έδωσε στους γηπεδούχους άλλον αέρα, ωστόσο η πίεση τους όχι μόνο δεν έφερε δεύτερο τέρμα, αλλά εν τέλει οι γηπεδούχοι δέχτηκαν και τρίτο γκολ. Οι κόντρες ευνόησαν τον Γκάμπριελ Ζεσούς και eκείνος ήταν εύστοχος απέναντι στον Ρούι Πατρίτσιο, σκοράροντας για το τελικό 1-3

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κοαντί, Σάις, Ρούμπεν Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο (Ντετόνκερ 76′), Τραορέ, Μαρσάλ, Νέτο (Φάμπιο Σίλβα 76′), Ποντένσε, Χιμένες.

Μάντσεστερ Σιτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Άκε, Μεντί, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Φοντέν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (82′), Γκαμπριέλ Ζεσούς.