Premiership Σκωτίας: Νίκες για Ρέιντζερς, Μάδεργουελ και Νταντί Γιουνάιτεντ

Στο +9 ξέφυγε η Ρέιντζερς από την Σέλτικ, που έχει όμως ματς λιγότερα.

Στα τρία παιχνίδια που έγινα το Σαββατοκύριακο για την 13η αγωνιστική στην πρώτη κατηγορία της Σκωτίας, οι Ρέιντζερς, Μάδεργουελ προχώρησαν σε νίκες. Ενώ την γεύση της νίκης πήρε μετά από καιρό και η Νταντί Γιουνάιτεντ.

Στο «Ράγκμπι Παρκ» του Κιλμάρνοκ η Ρέιντζερς έγινε με το «διπλό», κόντρα στην ομάδα της πόλης με το εύστοχο πέναλτι του Ταβερνιέρ στο 19ο λεπτό. Η ομάδα του Τζέραρντ βρίσκεται στην κορυφή με 35 βαθμούς, στο +9 από την Σέλτικ που έχει δύο ματς λιγότερα.

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε και η Μάδεργουελ από την έδρα της Λίβινγκστον την οποία νίκησε με 2-0. Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, από τους Λανγκ και Βατ στο 22′ και 45+2′ αντίστοιχα. Στην 7η θέση η Μάδεργουελ με 14 πόντους, 10η η Λίβινγκστον με 11 βαθμούς.

Νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές (μία ήττα, τρεις ισοπαλίες) πήρε η Νταντί Γιουνάιτεντ, που με σκορ 2-1 επικράτησε της Ρος Κάουντι. Στην 5η θέση με 16 βαθμούς η Γιουνάιτεντ, στην 8η θέση με 12 βαθμούς η Ρος Κάουντι.