Primeira Liga: Eπική ανατροπή της Μπενφίκα επί της Σπόρτινγκ

Με δύο γκολ στο καθυστερήσεις, η Μπενφίκα πήρε το ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Μπενφίκα επικράτησε 2-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Ντα Λουζ, για την 11η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Oι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Γκιόκερες στο 45’, αλλά στο 51′ έμειναν με δέκα παίκτες με την αποβολή του Ινάσιο.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση, αλλά είδαν σε τρία λεπτά στις καθυστερήσεις να έρχονται τα πάνω-κάτω και να δέχονται την ήττα. Πρώτα ο Ζοάο Νέβες ισοφάρισε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ στο 90+4’ και στο 90+7′ ο Τένγκστεντ με σουτ από κοντά έκανε το τελικό 2-1. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά μετά τη χρήση του VAR μέτρησε κανονικά.

Mε αυτή τη νίκη οι «αετοί» ισοβαθμούν με τη Σπόρτινγκ στην 1η θέση της βαθμολογίας με 28β, με την Πόρτο να ακολουθεί με 25β.

Εστορίλ-Κάζα Πία 4-0

Πορτιμονένσε-Τσάβες 2-1

Εστρέλα Αμαδόρα-Μορεϊρένσε 0-1

Βιζέλα-Φαμαλικάο 0-0

Γκιμαράες-Πόρτο 1-2

Μποαβίστα-Φαρένσε 1-3

Ζιλ Βισέντε-Ρίο Άβε 1-1

Αρούκα-Μπράγκα 0-1