La Liga: Λύγισε με ανατροπή τη Βιγιαρέαλ η Ατλέτικο Μαδρίτης

Με ανατροπή στο τέλος η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Βιγιαρεάλ

Με ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο, η Ατλέτικο Μαδρίτης έφερε τα πάνω κάτω με την Βιγιαρεάλ και επικράτησε 3-1 στο “Wanda Metropolitano”, για την 13η αγωνιστική της La Liga.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” προηγήθηκε στο 20΄ με τον Χεράρ Μορένο, αλλά οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου να ισοφαρίσουν με τον Βίτσελ στο 45΄+1 σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν και δικαιώθηκαν έστω και προς το τέλος της αναμέτρησης με τα γκολ των Γκριεζμάν στο 80ο λεπτό και του Λίνο, ο οποίος «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του στο 85΄ για το τελικό 3-1.

Μπιλμπάο-Θέλτα 4-3 (37΄ Σανσέτ, 45΄+4, 52΄ Γκουρουθέτα, 90΄+7 πεν. Μπερενγκέρ – 25΄ Άσπας, 41΄ Μπαμπά, 66΄ Λάρσεν)

Ράγιο Βαγεκάνο-Χιρόνα 1-2 (5′ Γκαρσία-42′ Ντόβμπικ, 65′ Σάβιο)

Αλμερία-Σοσιεδάδ 1-3 (76′ Αρίμπας-62′ Ογιαρθάμπαλ, 90’+ Φερνάντες, 90’+ Θουμπιμέντι)

Γρανάδα-Χετάφε 1-1 (45΄+4΄ Βιγιάρ – 2΄ Μαγιοράλ)

Οσασούνα-Λας Πάλμας 1-1 (73΄ Μπούντιμιρ – 70΄ Μολέιρο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 5-1 (3΄ Καρβαχάλ, 42΄, 49΄ Βινίσιους Τζούνιορ, 50΄, 84΄ Ροντρίγο – 88΄ Ντούρο)

Μπαρτσελόνα-Αλαβές 2-1 (53′, 78′ πεν. Λεβαντόφσκι-1′ Ομοροντιόν)

Σεβίλλη-Μπέτις 1-1 (79′ Ράκιτιτς – 72′ Πέρεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 3-1 (45΄+1 Βίτσελ, 80΄ Γκριεζμάν, 85΄ Λίνο – 20΄ Μορένο)