Προκριματικά Euro 2024: Διέλυσε την Ολλανδία η Γαλλία

Η Γαλλία με εξαιρετικό ποδόσφαιρο θριάμβευσε με 4-0 απέναντι στην Ολλανδία.

Για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024, η Γαλλία ξεπέρασε εύκολα με 4-0 το εμπόδιο της Ολλανδίας και το Βέλγιο με 0-3 της Σουηδίας.

Για τον δεύτερο όμιλο, οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γκριεζμάν, στο 8′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ουπαμεκάνο, ο Εμπαπέ στο 21ο λεπτό έκανε το 3-0 και ο άσος της Παρί στο 88′ έγραψε το τελικό σκορ. Για τον ίδιο όμιλο η Εθνική μας ομάδα με γκολ των Μασούρα, Σιωπή και Μπακασέτα πέρασε με 0-3 από το Γιβραλτάρ.

Στο 5ο όμιλο, η Τσεχία πήρε την νίκη με 3-1 κόντρα στην Πολωνία ενώ Μολδαβία και Νησιά Φερόε μοιράστηκαν από έναν βαθμό με το 1-1.

Στο 6ο όμιλο, το Βέλγιο με χατ τρικ του Λουκάκου επικράτησε με 0-3 της Σουηδίας και η Αυστρία με 4-1 του Αζερμπαϊτζάν.

Στο 7ο όμιλο, η Σερβία πήρε εύκολη νίκη με 2-0 κόντρα στην αδύναμη Λιθουανία και το Μαυροβούνιο έφυγε με το διπλό με 0-1 από την Βουλγαρία.