Προκριματικά Euro 2024: Η Γαλλία ισοπέδωσε το Γιβραλτάρ, στο Euro η Ολλανδία-playoffs η Ελλάδα

Η Γαλλία διέλυσε το Γιβραλτάρ, το σουτ του Βέγκχορστ έδωσε την πρόκριση στην Ολλανδία και έσειλε την Ελλάδα στα playoffs.

Η Γαλλία ήταν καταιγιστική απέναντι στο Γιβραλτάρ των 10 παικτών και με το 14-0 πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη που έχει γίνει σε προκριματικά Euro, λίγες ημέρες πριν το “ραντεβού” με την Ελλάδα στην Αθήνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ολλανδία πήρε τους σημαντικούς τρεις βαθμούς απέναντι στην Ιρλανδία και έκλεισε τη θέση της για την τελική φάση της Γερμανίας, στέλνοντας την Ελλάδα στα playoffs.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

2ος όμιλος:

Η Γαλλία διέλυσε το τελευταίο του ομίλου Γιβραλτάρ με 14-0 και έκανε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των προκριματικών. Οι τρικολόρ ήταν δεδομένο πως θα πιέσουν για γρήγορο γκολ ωστόσο οι αντίπαλοι τους έκαναν το 2-0 με αυτογκόλ σε 83 δευτερόλεπτα. Στην αναμέτρηση πέρασε και ο 17χρονος Γουαρέν Ζαΐρ Εμερί ο οποίος πρόλαβε μέσα σε δεκαπέντε λεπτά να τα κάνει όλα. Σκόραρε, τραυματίστηκε και αποχώρησε από το ματς, ενώ με το γκολ του έγινε ο δεύτερος νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Γαλλίας. Στη συνέχεια, οι παίτκες του Ντεσάμπς δεν είχαν “φρένο” (το Γιβραλτάρ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές) και έφτασαν μέχρι το 14-0 που αποτελεί ρεκόρ.

Στον έτερο αγώνα του ομίλου της Εθνικής μας ομάδα το σύνολο της Ολλανδίας πανηγύρισε ακόμη ένα καλό αποτέλεσμα επί της Ιρλανδίας με 1-0, με τον Βέγκχορστ να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Έτσι, οι “οράνιε” πήραν το εισιτήριο για το Euro 2024 στέλνοντας την Ελλάδα στα playoffs.

4ος όμιλος:

Η Κροατία έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στην τελική φάση του Euro 2024 έπειτα από την εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Λετονία με 0-2. Οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” τον αγώνα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά από τα γκολ των Λόβρο Μάγερ και Αντρέι Κράμαριτς και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ουαλίας ανέβηκε στη 2η θέση.

Η Αρμενία δεν τα κατάφερε, έμεινε στο 1-1 με την Ουαλία, μην έχοντας πλέον πολλές ελπίδες για να προκριθεί στη Γερμανία.  Ο Λούκας Ζελαραγιά έβαλε μπροστά τους Αρμένιους μόλις στο 5ο λεπτό αλλά ο Ναΐρ Τικνιζιάν ισοφάρισε με αυτογκόλ για το 1-1.

9ος όμιλος:

Σε ματς χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, η προτελευταία Λευκορωσία πέτυχε την 2η νίκη της στο γκρουπ με 1-0 επί της Ανδόρας, η οποία παραμένει χωρίς νίκη μετά από 9 αγώνες.

Ελβετία και Κόσοβο μοίρασαν τους βαθμούς (1-1) δίνοντας έτσι οι Ελβετοί την πρώτη θέση στην Ρουμανία.

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Ρουμανία (1-2) απέναντι στο Ισραήλ που είναι 1η στον όμιλο.