Προκριματικά Euro: Ισόπαλο το Ουκρανία – Αγγλία, δύσκολη νίκη του Βελγίου στο Αζερμπαϊτζάν

“Μπλόκο” της Ουκρανίας στην Αγγλία, δύσκολη νίκη για Βέλγιο στο Αζερμπαϊτζάν.

Για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του ευρωπαϊκού κυπέλλου, Αγγλία και Ουκρανία έμειναν στο 1-1, όπως και τα Σκόπια με την Ιταλία, ενώ το Βέλγιο επικράτησε με 0-1 του Αζερμπαϊτζάν.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της Ουκρανίας με την Αγγλία που πραγματοποιήθηκε στη Βουλγαρία. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ζιβσένκο στο 26ο λεπτό με τους Άγγλους να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Γουόκερ στο 41ο.

Ανδόρα και Λευκορωσία μοιράστηκαν από ένα βαθμό στη λεύκη μεταξύ τους ισοπαλία (0-0).

Με τέρμα του Γιανίκ Καράσκο, στο 38ο λεπτό το Βέλγιο έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Αζερμπαϊτζάν (0-1).

Στο Βουκουρέστι, Ρουμανία και Ισραήλ έμειναν ισόπαλοι με 1-1, αποτέλεσμα που δεν ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες. Ο Αλίμπεκ στο 27′ άνοιξε το σκορ για τη Ρουμανία, με τον Γκλουκ στο 53ο λεπτό να χαρίζει τον πόντο στο Ισραήλ.

Στο Κόσοβο η Ελβετία στραβοπάτησε και έμεινε στο 2-2. Ο Φρόιλερ έδωσε προβάδισμα στους Ελβετούς με τον Μουρίκι στο 65′ να φέρνει το ματς στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Ραχμάνι στο 79ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν ότι αγκάλιαζαν τη νίκη, υπολόγιζαν χωρίς τον Μουρίκι. Ο Κοσοβάρος επιθετικός της Μαγιόρκα στο 94ο λεπτό σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση και έδωσε τον βαθμό στην χώρα του.

Στην Εσθονία, ξεκούραστο βράδυ πέρασε η Σουηδία, καθώς διέλυσε με 0-5 την αντίπαλο της. Τα γκολ για τους Σκανδιναβούς πέτυχαν οι Γιόκερες στο 18′, Κουλουσέφσκι στο 24′, Ίσακ στο 39′, Κουάισον στο 75′ και Κλάεσον στο 92ο λεπτό.

Τα Σκόπια πήραν σημαντικό βαθμό απέναντι στην Ιταλία στο τελικό 1-1. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έβαλε σε θέση οδηγού την Σκουάντρα Ατζούρα στο 47′, με τους γηπεδούχους να κλέβουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 81ο λεπτό με τον Μπάρντι.