A1 Γυναικών: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε το Μοσχάτο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος νίκησε την Ελευθερία Μοσχάτου και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά των Μελισσίων.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 72-66 επί της Ελευθερίας Μοσχάτου στην πρώτη μέρα του τουρνουά των Μελισσίων και πήρε μαζί με το ροζ φύλλο και το εισητήριο για τον τελικό του τουρνουά.

Οι «πράσινες» επικράτησαν σε ένα πολύ ανταγωνιστικό φιλικό κι έτσι πέρασαν στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν τον Εύνικο την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου στις 19:30 στο κλειστό των Μελισσίων.

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Αλεξανδρή με 16 π. (4), ενώ διψήφιες ήταν και η Παυλοπούλου με 15 π. (3), η Σταμολάμπρου με 12π. (2) και η Cvitkovic με 11 (1).

Ως προς τον αγώνα, οι «πράσινες» δε μπήκαν καλά στο ματς με αποτέλεσμα το Μοσχάτο να χτίσει μια διαφορά +6 (4-10), την οποία όμως έσβησε γρήγορα ο ΠΑΟ, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Με μπάζερ της Αλεξανδρή ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα (18-17).

Το «τριφύλλι» συνέχισε με καλό ρυθμό στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσε το +7 (24-17) μέχρι τα μισά της περιόδου, όταν η Ελευθερία Μοσχάτου μείωσε και πέρασε μπροστά (24-25). Το ημίχρονο έληξε 30-41 υπέρ του Μοσχάτου.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του και ήλεγξε τα ριμπάουντ, ενώ κατάφερε να κρατήσει χωρίς σκορ την Ελευθερία Μοσχάτου σχεδόν για οκτώ λεπτά. Με σερί 21-0 οι «πράσινες» διαμόρφωσαν το 51-41 και τέλειωσαν την περίοδο τελικά με +9 (57-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε μέχρι και το +18 (70-52). Οι «πράσινες» δέχτηκαν πίεση από το Μοσχάτο στα τελευταία λεπτά αλλά κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-41, 57-48, 72-66.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12 (2), Κωτούλα 6 (2), Παυλοπούλου  15 (3), Cvitkovic 11 (1), Μπάτσιου, Πατσιατζή, Αλεξανδρή 16 (4), Range 7, Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 2.