Προκριματικά Μουντιάλ: Ανατροπή στο τέλος για την Ισπανία, εύκολη νίκη για τη Δανία

Με δυσκολία η Ισπανία νίκησε τη Γεωργία στην Τιφλίδα, ενώ οκτώ τέρματα πέτυχε η Δανία κόντρα στη Μολδαβία.

Για την δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ η Δανία φιλοδώρησε με οκτώ γκολ τη Μολδαβία, ενώ η Ισπανία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Γεωργία στο 92′.

Η Αγγλία με μεστή εμφάνιση νίκησε με 0-2 την Αλβανία στα Τίρανα παραμένοντας στην πρώτη θέση του ομίλου της τα τέρματα για την ομάδα του Σάουθγκεϊτ πέτυχαν ο Κέιν στο 39ο λεπτό και ο Μάουντ στο 63′.

Στο Γιερεβάν, η Αρμενία πήρε τη νίκη κόντρα στην Ισλανδία με 2-0 και περίμενε πρωτοπόρος του 8ου ομίλου. Η Αρμένιοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρσεγκιάν στο 53′, ενώ Μπαϊραμιάν στο 74ο λεπτό έκλεισε το σκορ.

Πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν η Ισπανία στην Τιφλίδα ξεπέρασε το εμπόδιο της Γεωργίας με 1-2. Οι Γεωργιανοί πήραν το προβάδισμα με τον Κβαρατσέλια στο 44ο λεπτά. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν με τον Φέραν Τόρες στο 56′ μετά την ασίστ του Άλμπα, ενώ ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 92′ με τον Ντάνι Όλμο και έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς.

Οι Δανοί προσέφεραν γκολ και θέαμα στο παιχνίδι κόντρα στην Μολδαβία στην Σκανδιναβική χώρα με 8-0! Η Δανία σκόραρε πέντε τέρματα στο ημίχρονο με τους Ντόλμπεργκ στο 19′, Ντάρμστγκάαρντ στο 22′ και το 29′, τους Λάρσεν στο 35′ και τον Γένσεν στο 39′. Ενώ πέτυχε άλλα τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος με τον Ντόλμπεργκ στο 48′, τον Σκόνη στο 81′ και τον Ίνγκβατσεν στο 89′.