Προκριματικά Μουντιάλ: Άνετα η Σουηδία, διπλά για Γερμανία και Ιταλία

Νίκη και πρωτιά για Γερμανία, όπως και για τη Σουηδία που κρατάει το απόλυτο στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδος.

Εύκολα συνεχίζει το απόλυτο η Σουηδία στο όμιλο μαζί με την Εθνική Ελλάδος και Γερμανία για τη δεύτερη αγωνιστική Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Νίκη πήρε κόντρα στην Βουλγαρία και η Ιταλία, ενώ επιβλητική νίκη με 5-0 πέτυχαν τα Σκόπια κόντρα στο Λιχτενστάιν.

Όμιλος 2ος

Το Κόσοβο φιλοξένησε τη Σουηδία και οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου στην Πριστίνα, καθώς επικράτησε με 0-3 του Κοσόβου. Ο Αουγκούστινσον στο 12΄πέτυχε το 1-0, ο Ίσακ στο 35′ διαμόρφωσε το 2-0, ενώ στο 70΄ο Λάρσον με πέναλτι σημείωσε το τελικό 3-0. Έτσι στον όμιλο που αγωνίζεται η Ελλάδα, οι Σουηδοί βρίσκονται πρώτοι με 6 βαθμούς στο +2 από την Ισπανία.

Όμιλος 3ος

Ο Μπελότι άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα για την Ιταλία που επικράτησε με 2-0 και έστειλε τους Ιταλούς στα αποδυτήρια έχοντα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Τελικά ο Λοκατέλι μετά από ασίστ του Ινσίνιε πριν την ολοκλήρωση διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στον… ύπνο φαίνεται να έπιασε ο Σακίρι την άμυνα της Λιθουανίας και μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 1-0 για την Ελβετία. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι Ελβετία και Ιταλία έχουν ισοβαθμία στους 6β.

Όμιλος 4ος

Στον τέταρτο όμιλο, η Ουκρανία και η Φινλανδία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Έτσι, οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με δύο πόντους, ενώ η Γαλλία που νωρίτερα είχε επικρατήσει 0-2 του Καζακστάν βρίσκεται στην κορυφή. Ο Μοράες, έπειτα από ασίστ του Καρανάεφ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 89′ ο Πούκι.

Όμιλος 6ος

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Αυστρία να πάρει το σκορ στα χέρια της και να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη. Οι Νήσοι Φερόες άνοιξαν το σκορ στο 19΄με τον Νάτεσταντ, όμως αυτό ήταν το έναυσμα για τους Ντράγκοβιτς, Μπαμγκάρτνερ και Κάλαζντιτς (30′, 37′, 44′) για να διαμορφώσουν το 3-1.

Ο Πέρετζ πέτυχε το 1-0 για το Ισραήλ πριν την ανάπαυλα, όμως ο Φράσερ είχε άλλη άποψη και με την έναρξη του δευτέρου μέρους ισοφάρισε για τη Σκωτία σε 1-1 για το τελικό σκορ.

Όμιλος 9ος

Με δύο προσωπικά τέρματα ο Λεβαντόφσκι ένα σε κάθε ημίχρονο η Πολωνία επικράτησε της Ανδόρα με 3-0. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι σκόραρε το τρίτο τέρμα και άνοιξε λογαριασμό στο ντεμπούτο του. Πλέον βρίσκεται ισόβαθμη στους τέσσερις πόντους με την Ουγγαρία που πήρε το εύκολο διπλό με 0-3 κόντρα στο Σαν Μαρίνο. Στην κορυφή του ένατου ομίλου βρίσκεται η Αγγλία που νωρίτερα είχε επικρατήσει 2-0 της Αλβανίας.

Στο άλλο παιχνίδι της αναμέτρησης ο Άνταμ Σζαλάι πέτυχε το πρώτο γκολ της Ουγγαρίας στο 13΄μετα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και ο Σαλάι στο 71′ διαμόρφωσε το 2-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νίκολιτς ξανά από την άσπρη βούλα.

Όμιλος 10ος

Τα Σκόπια διέλυσαν το Λιχτενστάιν και επιβλήθηκαν με 5-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση. Ο Μπαρντχί σημείωσε το 1-0 στο 7′ και στο δεύτερο ημίχρονο άρχισαν τα δύσκολα για το Λιχτενστάιν, ο Τρακόβσκι πέτυχε δυο προσωπικά τέρματα ( 51′, 54)’, ο Ελζίφ Ελμάς στο 62′ διαμόρφωσε το 4-0, ώσπου ο Νεστορόβσκι στο 82΄με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το φαβορί του ομίλου, Γερμανία επικράτησε 1-0 εκτός έδρας με γκολ του Γκνάμπρι και πέτυχε το απόλυτο φτάνοντας τους 6 βαθμούς.

** Αναλυτικά εδώ οι αγώνες που έγιναν νωρίτερα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου