Προκριματικά Μουντιάλ: Αποκλεισμός ΣΟΚ για την Ιταλία από τα Σκόπια

Με τέρμα του Τραϊκόφσκι, τα Σκόπια απέκλεισαν την Ιταλία από τα προκριματικά του Μουντιάλ του Κατάρ.

Για τα προκριματικά του Μουντιάλ, η Ιταλία υπέστη σοκ και αποκλείστηκε με 0-1 εντός έδρας από τα Σκόπια, Η Ουαλία απέκλεισε με 2-1 την Αυστρία, η Πορτογαλία με 3-1 την Τουρκία και η Σουηδία στην παράταση την Τσεχία με 1-0.

Η Ιταλία είναι εκτός Μουντιάλ 2022, καθώς ηττήθηκε με 0-1 από τα Σκόπια σε ένα παιχνίδι που οι Ιταλοί έχασαν 32 ευκαιρίες, ενώ τα Σκόπια στο 92ο λεπτό με δράστη τον Τραϊκόφσκι πάγωσαν τους “ατζούρι” και έχουν την τελική αναμέτρηση με την Πορτογαλία για ένα εισιτήριο στο Κατάρ.

Η Πορτογαλία με τη σειρά της προσπέρασε το εμπόδιο της Τουρκίας με 3-1. Ο Οτάβιο στο 15ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Ίβηρες και ο Ζότα στο 42′ έκανε δύο τα τέρματα των Πορτογάλων. Η Τουρκία προσπάθησε για να ανατρέψει το παιχνίδι και μείωσε με τον Γιλμάζ στο 65′, ενώ ο επιθετικός της Λιλ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, καθώς έχασε πέναλτι στο 83ο λεπτό. Η Πορτογαλία κλείδωσε την πρόκριση με εκτέλεση πέναλτι του Νούνιες στο 94ο λεπτό.

Η Ουαλία με τον φυσικό ηγέτη της Γκάρεθ Μπέιλ να σκοράρει δις, νίκησε με 2-1 στο Κάρντιφ την Αυστρία και περιμένει μία εκ των Σκωτία ή Ουκρανία στην επόμενη φάση. Ο εξτρέμ της Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 25′ και στο 56′ έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης, το τελικό 2-1 έγινε με το αυτογκόλ του Μπεν Ντέιβις στο 65ο λεπτό.

Η Σουηδία είναι η επόμενη αντίπαλος της Πολωνίας για την πρόκριση στο Μουντιάλ 2022, καθώς νίκησε στην παράταση με 1-0 την Τσεχία, με σκόρερ τον Κουάισον στο 110ο λεπτό. Να τονιστεί πώς η Πολωνία πέρασε άνευ αγώνα, μετά τον αποκλεισμό της Ρωσίας.