Προκριματικά Μουντιάλ: Εύκολες νίκες για Δανία, Αγγλία και Σουηδία

Με νίκες προχώρησαν οι Δανία, Σουηδία και Αγγλία.

Για την 7η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου κυπέλλου, η Δανία κίνησε με 0-4 την Μολδαβία, η Ελλάδα με 0-2 την Γεωργία, η Αγγλία με 0-5 την Ανδόρα και η Σουηδία με 3-0 το Κόσοβο.

Στην Γεωργία, η Εθνική μας ομάδα διατήρησε τις ελπίδες της για την πρόκριση καθώς νίκησε με 0-2. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπακασέτας στο 90ο λεπτό και Πέλλας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου μέρους. Αναλυτικά ο αγώνας εδώ.

Στην Σόλνα, η Σουηδία νίκησε εύκολα με 3-0 το Κόσοβο και παρέμειναν στην δεύτερη θέση του ομίλου. Ο Φόρσμπεργκ στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ο Ισάκ στο 62′ έκανε δύο τα τέρματα των Σκανδιναβών και ο Κουάισον στο 78′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στην Ανδόρα, η Αγγλία έκανε υγιεινό περίπατο καθώς κέρδισε με 0-5. Ο Σάκα έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Άγγλους στο 17′ και ο Τσίλγουελ στο 40′ έκανε το 0-2. Ο Έιμπραχαμ στο 59′ σκόραρε για το 0-3, ο Γουόρντ Πράους στο 78′ σκόραρε για τέταρτη φορά για τα Τρία Λιοντάρια και ο Γκρίλις στο 86′ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Κισινάου, η Δανία έκανε επίδειξη ισχύος κόντρα στην Μολδαβία με 0-4 και συνεχίζει με το απόλυτο με 26-0 τέρματα! Όλα τα τέρματα μπήκαν στο πρώτο μέρος από τον Σκοβ Όλσεν στο 23′, τον Κιάερ στο 34′, τον Νόργκααρντ στο 39′ και τον Μέλε στο 44′.

Τα αποτελέσματα:

Καζακστάν – Βοσνία Ερζεγοβίνη 0-2 (Πρέλιακ 25′,66′)

Λιθουανία – Βουλγαρία 3-1 (Λασίσκας 18′, Κένριτς 82′,84′ – Ντεσπόντοφ 64′)

Αζερμπαϊτζάν – Ιρλανδία 0-3 (Ρόμπινσον 7′,39′, Ογκμπένε 90′)

Γεωργία – Ελλάδα 0-2 (Μπακασέτας 90′, Πέλκας 95′)

Σκωτία – Ισραήλ 3-2 (Μακ Γκιν 30′, Ντάικς 57′, Μακ Τόμινεϊ – Ζάχαβι 5′, Νταμπούρ 32′)

Σουηδία – Κόσοβο 3-0 (Φόρσμπεργκ 29′, Ίσακ 62′, Κουάισον 78′)

Φινλανδία – Ουκρανία 1-2 (Πούκι 29′ – Γιαμορλένκο 4′, Γιάρεμτσουκ 34′)

Ανδόρα – Αγγλία 0-5 (Σακά 17′, Τσίλγουελ 40′, Έιμπραχαμ 59′, Γουόρντ Πράους 79′, Γκρίλις 86′)

Ελβετία – Βόρεια Ιρλανδία 2-0 (Τσούμπερ 45+1′, Φάσναχτ 91′)

Λουξεμβούργο – Σερβία 0-1 (Βλάχοβιτς 68′)

Μολδαβία – Δανία 0-4 (Σκοβ Όλσεν 23, Κιάερ 34′, Νόργκααρντ 39′, Μέλε 44′)

Νήσοι Φερόε – Αυστρία 0-2 (Λάιμερ 26′, Σάμπιτσερ 48′)

Ουγγαρία – Αλβανία 0-1(Μπρόχα 80′)

Πολωνία – Άγιος Μαρίνος 5-0 (Σβιντέρφσκι 10′, Μπρόλι(αυτ) 20′, Κεντζιόρα 50′, Μπούκτσα 84′, Πιατέκ 91′)