Κύπελλο μπάσκετ γυναικών: Άνετη νίκη πρόκριση για τον Παναθηναϊκό

Εύκολη νίκη και άνετη πρόκριση στους “8” του κυπέλλου για τον Παναθηναϊκό.

Χωρίς να πιεστεί στο ελάχιστο ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Αμύντα με 75-43 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου δείχνοντας παράλληλα μια πολύ θετική εικόνα εν όψει και της αναμέτρησης με την Παλκοβίτσε για την πρώτη αγωνιστική του eurocup γυναικών.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και καθάρισαν την νίκη και την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κόλας δεκάλεπτο δίνοντας έτσι την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να δοκιμάσει διάφορα σχήματα εν όψει της συνέχειας.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν το πρώτο δεκάλεπτο όταν οι “πράσινες” προηγήθηκαν με 24-4 βγάζοντας στο παρκέ πολύ ενέργεια κυρίως στην άμυνα, ενώ ήταν πολύ θετικές και στο επιθετικό τρανζίσιον απόρροια της πολύ καλής και πιεστικής άμυνας.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Ρίντ με 23 πόντους ενώ θετική παρουσία είχαν οι Γρηγοροπούλου, Μπουντούρη και Στάκ.

Πριν την αναμέτρηση ο Αμύντας βράβευσε και τίμησε τις Λύμουρα και Χατζηνικολάου για την προσφορά τους στην Εθνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 4-24,19-44, 34-65, 43-75

Αμύντας (Δρακάκη): Αθανασούλια 2, Βαρβιτσιώνη, Καραδήμου, Κλείτσα 10, Μαζαράκη, Μαργώνη 7, Ντάνου Α. 4, Ντάνου Γ. 16, Πολιτοπούλου 4, Σιδηροπούλου, Τσαχιρίδη, Πατσιώτη.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Λύμουρα, Ριντ 23(1), Χόλμς 8 (2), Γρηγοροπούλου 9, Μπουντούρη 8, Μυλωνάκη, Σταμάτη 5 (1), Ζιάκα 4, Παλάσκα 2, Βιντσιλαίου 2, Κωτούλα 2, Σταχ 12 (3).