Προκριματικά Μουντιάλ: Προκρίθηκε η Δανία, γκέλα η Αγγλία

Η Αγγλία έμεινε ισόπαλη στο Γουέμπλεϊ με την Ουγγαρία, απευθείας προκρίθηκε η Δανία, ενώ η Πολωνία πήρε το διπλό στην Αλβανία

Για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Αγγλία μοιράστηκε έναν βαθμό με την Ουγγαρία (1-1) και η Πολωνία πήρε σημαντική νίκη στα Τίρανα με 0-1 με σκόρερ τον Κάρολ Σβιντέρφσκι.

Η Αγγλία δεν κατάφερε να νικήσει και παραχώρησε βαθμό στην Ουγγαρία στο τελικό 1-1. Η Ουγγαρία “πάγωσε” το Γουέμπλεϊ με τον Σάλαϊ στο 24′ όμως η Αγγλία απάντησε στο 37′ με τον Στόουνς παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σπουδαίο διπλό στην Αλβανία πήρε η Πολωνία με 0-1 με γκολ του επιθετικού του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σβιντέρφσκι και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου της. Το ματς διακόπηκε για αρκετά λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, καθώς οπαδοί των γηπεδούχων εκτόξευσαν μπουκάλια κι άλλα αντικείμενα προς τον αγωνιστικό χώρο, κάποια από αυτά χτύπησαν παίκτες της Πολωνίας, οι οποίοι κατευθύνθηκαν στ΄ αποδυτήρια, μαζί και οι διαιτητές της αναμέτρησης. Επεισόδια είχαν γίνει και πριν την έναρξη της αναμέτρησης στους δρόμους των Τιράνων, ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων.

Την ξέφρενη πορεία της στα προκριματικά συνέχισε η Δανία που κέρδισε με 1-0 και την Αυστρία και κράτησε ανέπαφη την εστία για 8ο συνεχές παιχνίδι στα προκριματικά με τον Μέλε να της δίνει το τρίποντο με γκολ στο 53′. Παράλληλα, εξασφάλισε το δεύτερο «εισιτήριο» των προκριματικών της ευρωπαϊκής Ζώνης για την τελική φάση του Μουντιάλ του Κατάρ.

Εύκολο πέρασμα έκανε η Ελβετία από την Λιθουανία καθώς νίκησε με 0-4 χάρη σε δύο τέρματα του Εμπολό στο 31′ και το 45′ και ένα από τους Στέφεν του 42′ και τον Γκαβράνοβιτς στο 94′.

Τα αποτελέσματα:

Καζακστάν – Φινλανδία 0-2 (Πούκι 45′,48′)
Αγγλία – Ουγγαρία 1-1 (Στόουνς 37′ – Σάλαϊ 24′)
Άγιος Μαρίνος – Ανδόρα 0-3 (Πουχόλ 11′, Μορένο 53′, Μπετρίου 89′)
Αλβανία – Πολωνία 0-1 (Σβιντέρφσκι 77′)
Βουλγαρία – Βόρεια Ιρλανδία 2-1 (Νεντέλεφ 53′,63′ – Ουάσινγκτον 35′)
Δανία – Αυστρία 1-0 (Μέλε 53′)
Ισραήλ – Μολδαβία 2-1 (Ζάχαβι 28′, Νταμπούρ 49′ – Νικολαέσκου 95′)
Κόσοβο – Γεωργία 1-2 (Μουρίκι 45′ – Οκριασβίλι 11′, Νταβιντασβίλι 82′)
Λιθουανία – Ελβετία 0-4 (Εμπολό 31′,45′, Στέφεν 42′,Γκαβράνοβιτς 94′)
Νησιά Φερόε – Σκωτία 0-1 (Ντάικς 86′)
Ουκρανία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 1-1 (Γιαρμολένκο 15′ – Αχμέντοβιτς 77′)
Πορτογαλία – Λουξεμβούργο 5-0 (Κριστιάνο Ρονάλντο 8′,13′,87′, Φερνάντες 18′, Παλίνια 69′)
Σερβία – Αζερμπαϊτζάν 3-1 (Βλάχοβιτς 30′,53′, Τάντιτς 83′ – Μαχμούντοφ 45+2′)
Σουηδία – Ελλάδα 2-0 (Φόρσμπεργκ 59′, Ίσακ 69′)